statystyki

Crowdfunding. UE nakłada gorset na platformy

autor: Katarzyna Sawicka24.04.2018, 08:18; Aktualizacja: 24.04.2018, 08:36
crowdfunding

Nową regulacją ma być objęty zarówno crowdfunding udziałowy, jak i pożyczkowy.źródło: ShutterStock

Bruksela pracuje nad rozporządzeniem w sprawie europejskich dostawców usług crowdfundingu dla przedsiębiorstw. Ma ono doprowadzić do powstania jednolitego, największego na świecie, wspólnego rynku equity crowdfunding, nadzorowanego przez ESMA – Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych. Docelowo chodzi o to, by ułatwić małym i średnim firmom dostęp do finansowania ze zbiórek społecznościowych – pozyskiwanego za pośrednictwem platform internetowych.

Komisja Europejska przedstawiła projekt rozporządzenia w sprawie europejskich dostawców usług crowdfundingu dla przedsiębiorstw (wniosek 2018/0048). Nowa regulacja ma ułatwić małym i średnim podmiotom dostęp do finansowania ze zbiórek społecznościowych, pozyskiwanego za pośrednictwem platform internetowych, gwarantując im jednocześnie odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Projektowane rozporządzenie określa rolę i obowiązki podmiotów zaangażowanych w przedsięwzięcie crowdfundingowe, nakładając zarówno na prowadzących platformy, jak i na przedsiębiorców próbujących pozyskać finansowanie obowiązki dotyczące m.in. zakresu informacji, jakie mają zostać przedstawione inwestorom, czy zasad przedstawiania i marketingu ofert. Przepisami mają być przy tym objęte wyłącznie zbiórki organizowane w celu finansowania projektów biznesowych, oferowane w więcej niż jednym państwie UE.

Obecnie regulacje w zakresie crowdfundingu różnią się w zależności od państwa i są domeną krajowych prawodawców. Co prawda, w niektórych państwach, np. w Wielkiej Brytanii, wprowadzono szczególne przepisy dotyczące finansowania przedsięwzięć przez inwestorów prywatnych za pośrednictwem platform internetowych, ale ws innych, jak np. w Polsce, kwestia ta nie została odrębnie uregulowana, co sprawia, że pojawia się wiele wątpliwości prawnych.

Jakiego rodzaju usługi obejmą nowe przepisy

Rozporządzenie dotyczy zarówno crowdfundingu pożyczkowego (ang. lending-based crowdfunding, inwestor pożycza środki, spodziewając się zwrotu kwoty wraz z określonymi odsetkami), jak i udziałowego (ang. investment-based crowdfunding; inwestor otrzymuje np. prawa udziałowe w spółce, do której finansowania się przyczynia). Przy czym rozporządzenie ma być stosowane do crowdfundingu udziałowego, jeżeli dotyczy on zbywalnych papierów wartościowych, które umożliwiają inwestorowi wyjście z inwestycji.


Pozostało jeszcze 73% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane