statystyki

Długi cień inwestycji GetBacku

autor: Tomasz Jóźwik23.04.2018, 07:44; Aktualizacja: 23.04.2018, 09:04
W zeszłym roku spółka przejęła jednego z konkurentów, firmę EGB

W zeszłym roku spółka przejęła jednego z konkurentów, firmę EGBźródło: ShutterStock

Firma windykacyjna przestała wykupywać swoje obligacje. Pieniędzy brakuje, bo wcześniej wydawała je lekką ręką.

W zeszłym roku spółka na zakupy portfeli wierzytelności w Polsce i za granicą wydała 1,9 mld zł. Ekspansję finansowała przede wszystkim kosztownymi emisjami obligacji. Zobowiązania z ich tytułu mogą wynosić ok. 2 mld zł. W ostatnich tygodniach w inwestorach zaczęło narastać przeświadczenie, że GetBack nie będzie miał dość pieniędzy, żeby spłacić swoje długi. W czwartek Quercus TFI poinformował, że GetBack nie wykupił obligacji o wartości 5,5 mln zł. Windykacyjnej firmie brakuje dziś pieniędzy, bo wcześniej wyjątkowo łatwo je wydawała.

W zeszłym roku spółka przejęła jednego z konkurentów, firmę EGB. Za 99,4 proc. akcji zapłaciła 207,6 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję – 16 zł. Umowę podpisano w maju. Sprzedającymi było 15 funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Altus przejął kontrolę nad EGB w listopadzie 2015 r., płacąc niecałe 4 zł za akcję. W ciągu blisko 2 lat wartość firmy wzrosła przeszło 4-krotnie.

– Zainwestowaliśmy w rozwiązania informatyczne, zwiększyliśmy zatrudnienia. Doprowadziliśmy proces windykacji do standardów rynkowych. Przekazaliśmy firmie do zarządzania fundusz sekurytyzacyjny, a następnie utworzyliśmy dwa kolejne. Ich łączne aktywa wynosiły 300 mln zł. Spółka na moment przejęcia miała w obsłudze ok. 60 mln zł portfeli detalicznych, zwiększyliśmy tę wartość prawie 6-krotnie. Całkowicie zmieniliśmy tę firmę – wyjaśnia Jakub Ryba, były członek zarządu Altus TFI i rady nadzorczej EGB.


Pozostało jeszcze 70% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Jurek(2018-04-23 09:34) Zgłoś naruszenie 71

    Rozwiązanie jest w zasadzie proste. ABW musi dla GETBacka odzyskać te wszystkie nieodzyskane do tej pory wierzytelności i będą z tego pieniądze na wykup obligacji.

    Odpowiedz
  • goodlan(2018-04-23 17:46) Zgłoś naruszenie 11

    Z dziką radością przyjmuję straty ludzi, którzy chcieli dorobić się na cudzym nieszczęściu. Dzwonili po 10x do staruszków, doprowadzali do załamania nerwowego, a teraz kindybał bombki strzelił. Inne kruki inkasa tez tak będą miały.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane