statystyki

Długi cień inwestycji GetBacku

autor: Tomasz Jóźwik23.04.2018, 07:44; Aktualizacja: 23.04.2018, 09:04
W zeszłym roku spółka przejęła jednego z konkurentów, firmę EGB

W zeszłym roku spółka przejęła jednego z konkurentów, firmę EGBźródło: ShutterStock

Firma windykacyjna przestała wykupywać swoje obligacje. Pieniędzy brakuje, bo wcześniej wydawała je lekką ręką.

W zeszłym roku spółka na zakupy portfeli wierzytelności w Polsce i za granicą wydała 1,9 mld zł. Ekspansję finansowała przede wszystkim kosztownymi emisjami obligacji. Zobowiązania z ich tytułu mogą wynosić ok. 2 mld zł. W ostatnich tygodniach w inwestorach zaczęło narastać przeświadczenie, że GetBack nie będzie miał dość pieniędzy, żeby spłacić swoje długi. W czwartek Quercus TFI poinformował, że GetBack nie wykupił obligacji o wartości 5,5 mln zł. Windykacyjnej firmie brakuje dziś pieniędzy, bo wcześniej wyjątkowo łatwo je wydawała.

W zeszłym roku spółka przejęła jednego z konkurentów, firmę EGB. Za 99,4 proc. akcji zapłaciła 207,6 mln zł. W przeliczeniu na jedną akcję – 16 zł. Umowę podpisano w maju. Sprzedającymi było 15 funduszy zarządzanych przez Altus TFI. Altus przejął kontrolę nad EGB w listopadzie 2015 r., płacąc niecałe 4 zł za akcję. W ciągu blisko 2 lat wartość firmy wzrosła przeszło 4-krotnie.

– Zainwestowaliśmy w rozwiązania informatyczne, zwiększyliśmy zatrudnienia. Doprowadziliśmy proces windykacji do standardów rynkowych. Przekazaliśmy firmie do zarządzania fundusz sekurytyzacyjny, a następnie utworzyliśmy dwa kolejne. Ich łączne aktywa wynosiły 300 mln zł. Spółka na moment przejęcia miała w obsłudze ok. 60 mln zł portfeli detalicznych, zwiększyliśmy tę wartość prawie 6-krotnie. Całkowicie zmieniliśmy tę firmę – wyjaśnia Jakub Ryba, były członek zarządu Altus TFI i rady nadzorczej EGB.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

  • Jurek(2018-04-23 09:34) Zgłoś naruszenie 71

    Rozwiązanie jest w zasadzie proste. ABW musi dla GETBacka odzyskać te wszystkie nieodzyskane do tej pory wierzytelności i będą z tego pieniądze na wykup obligacji.

    Odpowiedz
  • goodlan(2018-04-23 17:46) Zgłoś naruszenie 11

    Z dziką radością przyjmuję straty ludzi, którzy chcieli dorobić się na cudzym nieszczęściu. Dzwonili po 10x do staruszków, doprowadzali do załamania nerwowego, a teraz kindybał bombki strzelił. Inne kruki inkasa tez tak będą miały.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane