Pełnomocnik lub prokurent swoje umocowanie potwierdzą na ekranie

autor: Leszek Jaworski20.04.2018, 12:00
Z danych zgromadzonych w CEIDG wynika, że z możliwości uwidocznienia w systemie informacji o udzielonym pełnomocnictwie korzystało dotychczas ogółem blisko 8,5 proc. z ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorców.

Z danych zgromadzonych w CEIDG wynika, że z możliwości uwidocznienia w systemie informacji o udzielonym pełnomocnictwie korzystało dotychczas ogółem blisko 8,5 proc. z ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Wpis danych osób reprezentujących przedsiębiorcę do systemu CEIDG wyeliminuje konieczność posługiwania się papierowymi upoważnieniami. Urzędnik nie będzie mógł ich żądać w razie wszczęcia postępowania administracyjnego.

Od 2011 r. przedsiębiorca ma możliwość wpisania do CEIDG informacji o ustanowionym pełnomocniku. Tyle że do tej pory wskazanie pełnomocnika we wpisie w działaniach przed organami administracji publicznej przynosiło zasadniczo jedynie pozytywne skutki finansowe. W praktyce powodowało bowiem zwolnienie z opłaty skarbowej od przedłożenia dokumentu pełnomocnictwa. Zaś od 30 kwietnia br. przedsiębiorca będzie miał z dokonanego wpisu dodatkowe korzyści. Otóż opublikowanie pełnomocnictwa w CEIDG będzie skutkować brakiem obowiązku posługiwania się odrębnym, papierowym dokumentem to potwierdzającym w sprawach przed organami administracji publicznej.

Pełnomocnictwo dla mobilnych

Z danych zgromadzonych w CEIDG wynika, że z możliwości uwidocznienia w systemie informacji o udzielonym pełnomocnictwie korzystało dotychczas ogółem blisko 8,5 proc. z ok. 2,5 mln aktywnych przedsiębiorców. Jak pisze w uzasadnieniu resort rozwoju, praktyka wskazywała na potrzebę rozszerzenia funkcjonalności CEIDG w zakresie elektronicznego udzielania pełnomocnictwa, które publikowane jest przez przedsiębiorcę za pośrednictwem systemu teleinformatycznego CEIDG. I tak się stanie. Po 30 kwietnia za pomocą systemu CEIDG ma być możliwe szybkie i sprawne opublikowanie udzielonego pełnomocnictwa.


Pozostało 86% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane