statystyki

Jak przedsiębiorca może bronić się przed nałożeniem grzywny przez inspekcję sanitarną

autor: Leszek Jaworski15.04.2018, 11:00
Praca, rynek pracy, człowiek, kontrola

Z opisu okoliczności wynika, że przedsiębiorca mógłby się powołać na wykonanie obowiązku.źródło: ShutterStock

Jestem właścicielem restauracji położonej w budynku mieszkalnym. W lokalu często odbywają się wesela. Mieszkańcy powiadomili państwowego powiatowego inspektora sanitarnego. Twierdzili, że podczas tych imprez hałas przekracza dopuszczalne normy. Ten nakazał mi obniżyć emisję hałasu, tak aby maksymalny poziom dźwięku przenikający do mieszkań nie przekraczał dopuszczalnych wartości. Zleciłem zatem wykonanie prac izolacyjnych (dźwiękochłonnych), aby ograniczyć rozprzestrzenianie się dźwięków z restauracji. Po ich wykonaniu pracownicy inspekcji dokonali pomiarów i ocenili, że obowiązek nie został wykonany. Nie mogłem być obecny podczas tych czynności, gdyż w tym czasie przebywałem z dziećmi na feriach za granicą. Państwowy powiatowy inspektor sanitarny wszczął postępowanie egzekucyjne. Co mogę w tej sytuacji zrobić, aby bronić się przed nałożeniem grzywny?

Przedsiębiorca ma prawo wnieść zarzuty. Ten środek prawny mu przysługuje, jest bowiem w sprawie zobowiązanym w rozumieniu ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (dalej: u.p.e.a.). Zarzuty mogą być wnoszone w terminie siedmiu dni od pouczenia zobowiązanego o prawie zgłoszenia zarzutów (art. 27 par. 1 pkt 9 u.p.e.a.). Zgodnie z art. 33 par. 1 pkt 1 u.p.e.a. podstawą zarzutu w sprawie prowadzenia egzekucji administracyjnej może być wykonanie lub umorzenie w całości albo w części obowiązku, przedawnienie, wygaśnięcie albo nieistnienie obowiązku. Z opisu okoliczności wynika, że przedsiębiorca mógłby się powołać na wykonanie obowiązku. Jednak należy stwierdzić, że w opisanej sytuacji będzie to nieskuteczne.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane