statystyki

Wciąż jest deficyt, ale rekordowo niski

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski04.04.2018, 07:09; Aktualizacja: 04.04.2018, 08:51
W ciągu roku deficyt zmniejszył się o 0,8 pkt proc.

W ciągu roku deficyt zmniejszył się o 0,8 pkt proc.źródło: ShutterStock

Dług publiczny po raz pierwszy zmalał także nominalnie.

W ciągu ostatnich tygodni było wiele sygnałów, że sytuacja finansów publicznych w ubiegłym roku była najlepsza od lat. Deficyt w kasie państwa zamiast prawie 60 mld zł był o przeszło połowę niższy. Samorządy też nie zamknęły roku planowaną na ponad 13 mld zł dziurą, notując niespełna 288 mln zł deficytu. Do tego ubiegły rok przyniósł największy od 2011 r. wzrost nominalnego PKB o 6,7 proc.

To wszystko złożyło się na najniższy w historii sięgający 1,5 proc. PKB deficyt sektora finansów publicznych. W ciągu roku deficyt zmniejszył się o 0,8 pkt proc. Wynik jest lepszy nie tylko od przewidywań Ministerstwa Finansów. Pobił także prognozy Komisji Europejskiej, która oceniała jesienią, że zamkniemy rok deficytem sięgającym 1,7 proc. Wstępne dane o sektorze finansów będą zapewne zauważone także przez agencje ratingowe, które sygnalizowały ostatnio, że spodziewają się poprawy sytuacji fiskalnej, ale nie tego, że będzie ona aż tak znacząca. „O ile tylko uznane będą one przez agencje jako trwała poprawa” – zwracają uwagę analitycy PKO BP.


Pozostało 65% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane