statystyki

Polska autobusem stoi. Zagranicznym

autor: Krzysztof Śmietana03.04.2018, 07:08; Aktualizacja: 03.04.2018, 07:24
Jak podaje Aleksander Kierecki, w zeszłym roku w Polsce wyprodukowano 4600 autobusów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 8 ton.

Jak podaje Aleksander Kierecki, w zeszłym roku w Polsce wyprodukowano 4600 autobusów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 8 ton.źródło: ShutterStock

MOTORYZACJA | Staliśmy się jednym z czołowych producentów na kontynencie, lokując się na 6.–7. pozycji

Silną pozycję zawdzięczamy nie tylko Solarisowi, który stał się niekwestionowanym polskim liderem w produkcji autobusów miejskich, ale także znanym producentom z zagranicy, którzy postanowili otworzyć u nas fabryki.

W przypadku takich firm jak MAN, Scania czy Volvo od pewnego czasu są to ich jedyne zakłady wytwarzające autobusy w Europie. Niemiecki MAN prawie dwa lata temu uznał, że produkcję tego typu pojazdów skupi wyłącznie w Polsce. Z dwóch działających do niedawna zakładów – w podpoznańskich Sadach i w Starachowicach – zostawił sobie tylko ten ostatni. Koncern Volvo już w 2013 r. zrezygnował z wytwarzania autobusów w Szwecji i produkcję skupił w działających od 1996 r. zakładach we Wrocławiu. W ostatnich latach zamknął fabryki w Austrii, we Francji i w Finlandii. Spośród znanych zagranicznych producentów najdłużej w Polsce – już od 1992 r. – działa zakład Scanii w Słupsku. Szwedzki koncern przejął wówczas Kapenę, która naprawiała autobusy i produkowała trolejbusy. Najpierw zaczął produkować tam ciężarówki, a po dwóch latach wystartował z montażem autobusów.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane