statystyki

Polska autobusem stoi. Zagranicznym

autor: Krzysztof Śmietana03.04.2018, 07:08; Aktualizacja: 03.04.2018, 07:24
Jak podaje Aleksander Kierecki, w zeszłym roku w Polsce wyprodukowano 4600 autobusów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 8 ton.

Jak podaje Aleksander Kierecki, w zeszłym roku w Polsce wyprodukowano 4600 autobusów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 8 ton.źródło: ShutterStock

MOTORYZACJA | Staliśmy się jednym z czołowych producentów na kontynencie, lokując się na 6.–7. pozycji

Silną pozycję zawdzięczamy nie tylko Solarisowi, który stał się niekwestionowanym polskim liderem w produkcji autobusów miejskich, ale także znanym producentom z zagranicy, którzy postanowili otworzyć u nas fabryki.

W przypadku takich firm jak MAN, Scania czy Volvo od pewnego czasu są to ich jedyne zakłady wytwarzające autobusy w Europie. Niemiecki MAN prawie dwa lata temu uznał, że produkcję tego typu pojazdów skupi wyłącznie w Polsce. Z dwóch działających do niedawna zakładów – w podpoznańskich Sadach i w Starachowicach – zostawił sobie tylko ten ostatni. Koncern Volvo już w 2013 r. zrezygnował z wytwarzania autobusów w Szwecji i produkcję skupił w działających od 1996 r. zakładach we Wrocławiu. W ostatnich latach zamknął fabryki w Austrii, we Francji i w Finlandii. Spośród znanych zagranicznych producentów najdłużej w Polsce – już od 1992 r. – działa zakład Scanii w Słupsku. Szwedzki koncern przejął wówczas Kapenę, która naprawiała autobusy i produkowała trolejbusy. Najpierw zaczął produkować tam ciężarówki, a po dwóch latach wystartował z montażem autobusów.


Pozostało jeszcze 71% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane