Coraz bliżej zakazu hodowli na futra

autor: Maciej Weryński03.04.2018, 20:00
Oznaczałoby to zakaz hodowli na futra m.in. lisów, norek czy jenotów.

Oznaczałoby to zakaz hodowli na futra m.in. lisów, norek czy jenotów.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja ustawodawcza, jak dowiedział się DGP, zaaprobowała zmiany w ustawie o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2013 r. poz. 856, dalej u.o.z.). Jeśli staną się one obowiązującym prawem, uderzą w wielu przedsiębiorców opierających swój biznes właśnie na czworonogach.

Projekty zgłoszone przez posłów PiS i PO są niemal zgodne. Według wnioskodawców należy wprowadzić zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania ich w cyrkach. Dokumenty różnią się zaś w sprawie uboju bez ogłuszenia (tzw. rytualnego).

W myśl jednakowo brzmiącego art. 1 pkt 15 obu projektów – PiS (którego wnioskodawcą jest poseł Krzysztof Czabański) i PO (wnioskodawca: poseł Paweł Suski) – do art. 12 u.o.z. dodany ma zostać ust. 4c w brzmieniu „zabrania się hodowli zwierząt, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (...) z wyjątkiem królika, hodowanych w celu pozyskiwania z nich futer”. Oznaczałoby to zakaz hodowli na futra m.in. lisów, norek czy jenotów.

Organizacje hodowców twierdziły do niedawna, że fermy zapewniają w Polsce 50 tys. miejsc pracy (ostatnio pojawiły się inne, niższe liczby, a resort rodziny i pracy wspomina nawet o zaledwie 900 etatach). Na podstawie danych europejskich projektodawcy szacują, że przemysł futrzarski daje pracę, i to w dużej mierze sezonową, 2,4–13,3 tys. osób w Polsce (zatrudnienie na fermę według danych Europejskiego Stowarzyszenia Hodowców Zwierząt Futerkowych to 8–16 osób, w Polsce zaś dział około 800 ferm – ich liczba stale się zmienia). Wnioskodawcy powołują się przy wprowadzeniu zakazu takiej hodowli na zagrożenia środowiskowe przez zanieczyszczenie wód gruntowych, cuchnące wyziewy i przenikanie drapieżnych zwierząt do naturalnych ostoi, a także na aspekt etyczny.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • auras(2018-04-04 16:46) Zgłoś naruszenie 58

  Nie wyobrażam sobie, że zakaz wejdzie... no ludzie! Kto znajdzie zatrudnienie dla takiej masy ludzi? Fermy nie są w Warszawie czy Krakowie żeby pracę można było znaleźć ot tak!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Juras(2018-04-04 17:25) Zgłoś naruszenie 210

  Oni są nienormalni pozbędą hodowców jedynego źródła dochodu i dadzą okres 5-ciu lat na przebranżowienie się tylko, że oni mają pozaciągane kredyty na 25 lat i jak mają to spłacić a może posłowie zwolennicy tej ustawy za nich spłacą? Kpiny sobie urządzają!

  Odpowiedz
 • Marek(2018-04-05 20:55) Zgłoś naruszenie 51

  Cieszy mnie ten zakaz. To zmiana na lepsze

  Odpowiedz
 • siema(2018-04-07 14:31) Zgłoś naruszenie 40

  Jak dla mnie super.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane