statystyki

Coraz bliżej zakazu hodowli na futra

autor: Maciej Weryński03.04.2018, 20:00
Oznaczałoby to zakaz hodowli na futra m.in. lisów, norek czy jenotów.

Oznaczałoby to zakaz hodowli na futra m.in. lisów, norek czy jenotów.źródło: ShutterStock

Sejmowa komisja ustawodawcza, jak dowiedział się DGP, zaaprobowała zmiany w ustawie o ochronie zwierząt (Dz.U. z 2013 r. poz. 856, dalej u.o.z.). Jeśli staną się one obowiązującym prawem, uderzą w wielu przedsiębiorców opierających swój biznes właśnie na czworonogach.

Projekty zgłoszone przez posłów PiS i PO są niemal zgodne. Według wnioskodawców należy wprowadzić zakaz hodowli zwierząt na futra i wykorzystywania ich w cyrkach. Dokumenty różnią się zaś w sprawie uboju bez ogłuszenia (tzw. rytualnego).

W myśl jednakowo brzmiącego art. 1 pkt 15 obu projektów – PiS (którego wnioskodawcą jest poseł Krzysztof Czabański) i PO (wnioskodawca: poseł Paweł Suski) – do art. 12 u.o.z. dodany ma zostać ust. 4c w brzmieniu „zabrania się hodowli zwierząt, o których mowa w art. 2 pkt 3 ustawy z dnia 29 czerwca 2007 r. o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich (...) z wyjątkiem królika, hodowanych w celu pozyskiwania z nich futer”. Oznaczałoby to zakaz hodowli na futra m.in. lisów, norek czy jenotów.

Organizacje hodowców twierdziły do niedawna, że fermy zapewniają w Polsce 50 tys. miejsc pracy (ostatnio pojawiły się inne, niższe liczby, a resort rodziny i pracy wspomina nawet o zaledwie 900 etatach). Na podstawie danych europejskich projektodawcy szacują, że przemysł futrzarski daje pracę, i to w dużej mierze sezonową, 2,4–13,3 tys. osób w Polsce (zatrudnienie na fermę według danych Europejskiego Stowarzyszenia Hodowców Zwierząt Futerkowych to 8–16 osób, w Polsce zaś dział około 800 ferm – ich liczba stale się zmienia). Wnioskodawcy powołują się przy wprowadzeniu zakazu takiej hodowli na zagrożenia środowiskowe przez zanieczyszczenie wód gruntowych, cuchnące wyziewy i przenikanie drapieżnych zwierząt do naturalnych ostoi, a także na aspekt etyczny.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (6)

 • auras(2018-04-04 16:46) Zgłoś naruszenie 58

  Nie wyobrażam sobie, że zakaz wejdzie... no ludzie! Kto znajdzie zatrudnienie dla takiej masy ludzi? Fermy nie są w Warszawie czy Krakowie żeby pracę można było znaleźć ot tak!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Marek(2018-04-05 20:55) Zgłoś naruszenie 51

  Cieszy mnie ten zakaz. To zmiana na lepsze

  Odpowiedz
 • siema(2018-04-07 14:31) Zgłoś naruszenie 40

  Jak dla mnie super.

  Odpowiedz
 • Juras(2018-04-04 17:25) Zgłoś naruszenie 210

  Oni są nienormalni pozbędą hodowców jedynego źródła dochodu i dadzą okres 5-ciu lat na przebranżowienie się tylko, że oni mają pozaciągane kredyty na 25 lat i jak mają to spłacić a może posłowie zwolennicy tej ustawy za nich spłacą? Kpiny sobie urządzają!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane