statystyki

To już zmierzch międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego?

autor: Krzysztof Łyszyk, Wiktor Wesołowski28.03.2018, 19:00
W stosunku do państw, którym Polska zamierza wypowiedzieć BIT-y, okres ten w większości przypadków wynosi 12 miesięcy

W stosunku do państw, którym Polska zamierza wypowiedzieć BIT-y, okres ten w większości przypadków wynosi 12 miesięcyźródło: ShutterStock

 W obszarze międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego w ostatnich tygodniach sporo się wydarzyło. Najpierw 6 marca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie Republiki Słowacji przeciwko firmie Achmea BV, orzekając m.in. w kwestii niezgodności z prawem Unii Europejskiej umowy o ochronie i popieraniu inwestycji (BIT) pomiędzy Czechami i Słowacją a Holandią.

W kolejnych dniach w mediach ogłoszono koniec ważnego BIT-u pomiędzy Polską a Francją. Nasuwa się pytanie, czy to rzeczywiście zmierzch międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego i czy krytycy tego mechanizmu rozwiązywania sporów rzeczywiście powinni się już cieszyć.

Opóźniony w czasie skutek

Podjęte przez rząd kroki w celu wypowiedzenia BIT-u z Francją, polegające na wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o wypowiedzeniu tej umowy międzynarodowej, to realizacja złożonych już w 2016 r. zapowiedzi przedstawicieli władz o konieczności „wyplątania” Polski z kłopotliwych porozumień. Równolegle do Sejmu wpłynęły analogiczne projekty w sprawie umów z Belgią i Luksemburgiem, Cyprem oraz Holandią. 19 marca powyższa lista została uzupełniona o BIT-y ze Szwecją, Węgrami, Litwą, Chorwacją, Łotwą, Austrią, Finlandią, Wielką Brytanią, Grecją, Hiszpanią oraz Niemcami.


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane