statystyki

To już zmierzch międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego?

autor: Krzysztof Łyszyk, Wiktor Wesołowski28.03.2018, 19:00
W stosunku do państw, którym Polska zamierza wypowiedzieć BIT-y, okres ten w większości przypadków wynosi 12 miesięcy

W stosunku do państw, którym Polska zamierza wypowiedzieć BIT-y, okres ten w większości przypadków wynosi 12 miesięcyźródło: ShutterStock

 W obszarze międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego w ostatnich tygodniach sporo się wydarzyło. Najpierw 6 marca 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie w sprawie Republiki Słowacji przeciwko firmie Achmea BV, orzekając m.in. w kwestii niezgodności z prawem Unii Europejskiej umowy o ochronie i popieraniu inwestycji (BIT) pomiędzy Czechami i Słowacją a Holandią.

W kolejnych dniach w mediach ogłoszono koniec ważnego BIT-u pomiędzy Polską a Francją. Nasuwa się pytanie, czy to rzeczywiście zmierzch międzynarodowego arbitrażu inwestycyjnego i czy krytycy tego mechanizmu rozwiązywania sporów rzeczywiście powinni się już cieszyć.

Opóźniony w czasie skutek

Podjęte przez rząd kroki w celu wypowiedzenia BIT-u z Francją, polegające na wniesieniu do Sejmu projektu ustawy o wypowiedzeniu tej umowy międzynarodowej, to realizacja złożonych już w 2016 r. zapowiedzi przedstawicieli władz o konieczności „wyplątania” Polski z kłopotliwych porozumień. Równolegle do Sejmu wpłynęły analogiczne projekty w sprawie umów z Belgią i Luksemburgiem, Cyprem oraz Holandią. 19 marca powyższa lista została uzupełniona o BIT-y ze Szwecją, Węgrami, Litwą, Chorwacją, Łotwą, Austrią, Finlandią, Wielką Brytanią, Grecją, Hiszpanią oraz Niemcami.


Pozostało jeszcze 83% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane