statystyki

Starosta zbada, czy wyodrębnienie lokalu jest zgodne z planem

autor: Emilia Świętochowska26.03.2018, 20:00; Aktualizacja: 26.03.2018, 21:58
Obok naprawy regulacji dotyczących ustanawiania własności rząd szykuje się też do przedstawienia swoich propozycji dopłat do czynszu w ramach „Mieszkania plus”.

Obok naprawy regulacji dotyczących ustanawiania własności rząd szykuje się też do przedstawienia swoich propozycji dopłat do czynszu w ramach „Mieszkania plus”.źródło: ShutterStock

Napotkane przez wielu mieszkańców trudności w przekształceniu spółdzielczego prawa własnościowego w prawo własności mają zniknąć. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada wyeliminowanie luki w przepisach, która obecnie może stać na przeszkodzie uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu.

Problemy wynikają z nieprecyzyjnych zmian w ustawie o własności lokali wprowadzonych wraz z obowiązującą od września 2017 r. ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. z 2017 poz. 1529). Co ciekawe, ich celem także było usunięcie luki prawnej – prowadziła ona do powstawania zabudowy mieszkalnej niezgodnej z ustaleniami planu miejscowego, decyzji o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie.

Przed nowelizacją starosta przy wydawaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu badał tylko jego techniczne właściwości (np. wydzielenie trwałymi ścianami). Nie miał natomiast podstaw do sprawdzania, czy wyodrębnienie mieszkania jest zgodne z aktami czy rozstrzygnięciami o charakterze planistycznym czy budowlanym. W efekcie doszło do wydzielania lokali mieszkalnych w budynkach pomyślanych jako zabudowa usługowa czy domy jednorodzinne. Dalszą konsekwencją było przekształcenie np. zabudowy rezydencjonalnej w wielkie osiedla wielorodzinne, utrudnienia transportowe, nie mówiąc już o uchybieniach technicznych (np. niedostatecznej infrastrukturze przeciwpożarowej).

Problem ten rozwiązano jednak w sposób nieudolny. Zgodnie z dodanym art. 2 ust. 1a ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie. Nie znowelizowano natomiast art. 2 ust. 3, zgodnie z którym spełnienie wymagań dla samodzielnego lokalu mieszkalnego starosta stwierdza w formie zaświadczenia. Wymagania te interpretuje się zaś jako techniczne warunki lokum. W przepisie nie ma bowiem wprost odniesienia do wymogów zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, decyzją o warunkach zabudowy itd.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane