statystyki

Starosta zbada, czy wyodrębnienie lokalu jest zgodne z planem

autor: Emilia Świętochowska26.03.2018, 20:00; Aktualizacja: 26.03.2018, 21:58
Obok naprawy regulacji dotyczących ustanawiania własności rząd szykuje się też do przedstawienia swoich propozycji dopłat do czynszu w ramach „Mieszkania plus”.

Obok naprawy regulacji dotyczących ustanawiania własności rząd szykuje się też do przedstawienia swoich propozycji dopłat do czynszu w ramach „Mieszkania plus”.źródło: ShutterStock

Napotkane przez wielu mieszkańców trudności w przekształceniu spółdzielczego prawa własnościowego w prawo własności mają zniknąć. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju zapowiada wyeliminowanie luki w przepisach, która obecnie może stać na przeszkodzie uzyskaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu.

Problemy wynikają z nieprecyzyjnych zmian w ustawie o własności lokali wprowadzonych wraz z obowiązującą od września 2017 r. ustawą o Krajowym Zasobie Nieruchomości (Dz.U. z 2017 poz. 1529). Co ciekawe, ich celem także było usunięcie luki prawnej – prowadziła ona do powstawania zabudowy mieszkalnej niezgodnej z ustaleniami planu miejscowego, decyzji o warunkach zabudowy lub pozwolenia na budowę i pozwolenia na użytkowanie.

Przed nowelizacją starosta przy wydawaniu zaświadczenia o samodzielności lokalu badał tylko jego techniczne właściwości (np. wydzielenie trwałymi ścianami). Nie miał natomiast podstaw do sprawdzania, czy wyodrębnienie mieszkania jest zgodne z aktami czy rozstrzygnięciami o charakterze planistycznym czy budowlanym. W efekcie doszło do wydzielania lokali mieszkalnych w budynkach pomyślanych jako zabudowa usługowa czy domy jednorodzinne. Dalszą konsekwencją było przekształcenie np. zabudowy rezydencjonalnej w wielkie osiedla wielorodzinne, utrudnienia transportowe, nie mówiąc już o uchybieniach technicznych (np. niedostatecznej infrastrukturze przeciwpożarowej).

Problem ten rozwiązano jednak w sposób nieudolny. Zgodnie z dodanym art. 2 ust. 1a ustanowienie odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego następuje zgodnie z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo treścią decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz zgodnie z pozwoleniem na budowę albo skutecznie dokonanym zgłoszeniem i zgodnie z pozwoleniem na użytkowanie. Nie znowelizowano natomiast art. 2 ust. 3, zgodnie z którym spełnienie wymagań dla samodzielnego lokalu mieszkalnego starosta stwierdza w formie zaświadczenia. Wymagania te interpretuje się zaś jako techniczne warunki lokum. W przepisie nie ma bowiem wprost odniesienia do wymogów zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego, decyzją o warunkach zabudowy itd.


Pozostało jeszcze 60% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane