Z usług prywatnych firm abonamentowych korzysta już ponad jeden milion pracowników. Jak wynika z badania przeprowadzonego ubiegłym roku przez EB Consulting, w którym wzięło udział 107 przedsiębiorstw, tylko 17 proc. z nich nie prowadziło i nie zamierzało w najbliższym czasie kupować pakietów zdrowotnych w prywatnych placówkach medycznych.

Ten rok może okazać się trudniejszy dla firm abonamentowych. Pracodawcy, szukając oszczędności, mogą rezygnować z pakietów zdrowotnych dla swoich pracowników lub będą obniżać ich ceny. Spowoduje to, że pracownicy, zwłaszcza ci, którzy mieli najbardziej rozbudowane pakiety, będą musieli liczyć się z ograniczeniami w dostępie do niektórych specjalistów i badań diagnostycznych.

To jeszcze nie kryzys

- Obecnie należy bardziej mówić o spowolnieniu czy recesji niż o kryzysie - uspokaja Marcin Ajewski z Healthcare Consultants Poland.

Dodaje jednak, że na pewno prywatnych placówek medycznych nie ominą problemy z utrzymaniem płynności finansowej spowodowane opóźnieniami płatniczymi. Poza tym nie bez znaczenia są również ograniczenia i utrudnienia w dostępie do kredytów bankowych dla przedsiębiorstw.

- Po okresie prosperity w ostatnich trzech latach część firm, które korzystają z dużych kredytów obrotowych lub przeinwestowały, będzie przejmowana przez inne podmioty - uważa Marcin Ajewski.