statystyki

Sierant: Między ceną a wyceną, czyli bilansowe perpetuum mobile

autor: Artur Sierant19.03.2018, 07:39; Aktualizacja: 19.03.2018, 09:32
A wytwarzanie zysków z niczego? Proszę bardzo, oto przykłady.

A wytwarzanie zysków z niczego? Proszę bardzo, oto przykłady.źródło: ShutterStock

Sądzę, że każdy z Państwa spotkał się z pojęciem perpetuum mobile. Przypomnę, że jest to nazwa używana do określenia fantastycznych, acz nieistniejących urządzeń, które mogły produkować energię z niczego. To te lepsze. Nazywane są one perpetuum mobile pierwszego rodzaju. Gdyby istniały, to wytwarzałyby więcej energii, niż same zużywają. Podobno jest to niezgodne z I zasadą termodynamiki. Ale któż by w XXI w., który przejdzie do historii jako Wiek Odejścia od Rozumu, stosował się do jakichś zasad termodynamiki. Albo zasad dynamiki. Albo jakichkolwiek zasad.

Jest jeszcze perpetuum mobile drugiego rodzaju. Trudniejsze do wytłumaczenia, bo odnosi się ono do II zasady termodynamiki, dotyczącej sprawności w przemianie ciepła na pracę. W skrócie: skoro nie można wytwarzać energii z niczego, to zróbmy coś, aby jej nie tracić. Zamiana całej energii cieplnej na pracę nie jest jednak możliwa, a winę za to ponosi pewien żyjący na początku XIX w. Francuz – Nicolas Carnot. Żeby zilustrować, jak mają się odwieczne marzenia inżynierów o wysokiej sprawności do wyników osiąganych w rzeczywistości, użyję materiałów marketingowych dotyczących nowych bloków w Elektrowni Opole. Jeżeli uda się kiedyś oddać je do użytku, to dzięki „zastosowaniu najnowszych technologii” osiągną one najwyższą dla elektrowni węglowych sprawność wytwarzania energii elektrycznej... co najmniej 45,5 proc. Dlatego że oprócz strat „termodynamicznych” musimy jeszcze uwzględniać straty „inżynierskie”, czyli oddawanie energii do otoczenia w związku z tarciem, radiacją czy turbulencją.

Jeszcze bardziej interesujące mogą być dane dotyczące pozyskiwania energii ze źródeł geotermalnych. Wodę trzeba pompować z dużych głębokości, a do tego zużywa się energię. Najlepsze osiągają sprawność wynoszącą... 10 proc. W skrajnych wypadkach typu „za głęboko” lub „za zimno” może być jeszcze gorzej. Ale to prawa obowiązujące w fizyce. W metafizyce jest inaczej: do pompowania wody można wykorzystywać tani „brudny” prąd, a ten „ekologiczny” sprzedawać po znacznie wyższej cenie. A już najprościej jest otrzymać dotacje.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane