statystyki

Drożejące surowce podniosły zyski PGNiG

autor: Tomasz Jóźwik15.03.2018, 07:53; Aktualizacja: 15.03.2018, 09:02
Zwiększenie wydobycia w tamtym regionie to jeden z priorytetów spółki na najbliższe lata – już w 2022 r. gaz ma popłynąć gazociągiem Baltic Pipe. PGNiG będzie głównym użytkownikiem magistrali łączącej nas ze złożami surowca zlokalizowanymi na Morzu Północnym i zobowiązał się, że z tytułu opłat za przesył gazu wyda w ciągu 15 lat 8,1 mld zł.

Zwiększenie wydobycia w tamtym regionie to jeden z priorytetów spółki na najbliższe lata – już w 2022 r. gaz ma popłynąć gazociągiem Baltic Pipe. PGNiG będzie głównym użytkownikiem magistrali łączącej nas ze złożami surowca zlokalizowanymi na Morzu Północnym i zobowiązał się, że z tytułu opłat za przesył gazu wyda w ciągu 15 lat 8,1 mld zł.źródło: ShutterStock

Zwiększenie wydobycia gazu ziemnego to jeden z priorytetów w najbliższych latach. Dzięki temu spółka będzie w stanie zarabiać jeszcze więcej. Za to odbiorcy zapłacą za paliwo nieco mniej.

PGNiG to kolejna po Lotosie i PKN Orlen kontrolowana przez państwo spółka z branży paliwowej, która w zeszłym roku zanotowała historycznie rekordowy zysk. Dominujący gracz na rynku gazu zarobił 2,9 mld zł, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. To przede wszystkim efekt wysokich cen surowców: ropy i gazu. Dzięki temu na ich wydobyciu spółka zarobiła 2,8 mld zł na poziomie operacyjnym, o niemal 150 proc. więcej niż rok wcześniej, co stanowiło ponad dwie trzecie całego zysku firmy. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie awaria na jednym ze złóż, która obniżyła wydobycie w Norwegii o 15 proc.

PGNiG w zeszłym roku zarobiło niemal 3 mld zł

PGNiG w zeszłym roku zarobiło niemal 3 mld zł

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • czarno widzę(2018-03-15 11:27) Zgłoś naruszenie 10

    Piszecie, że PGNiG zarabia a odbiorcy zapłacą mniej?Mój rachunek za ogrzewanie gazem za 2 mies. (styczeń- luty 2018r.) wynosi 2,200 zł!!!. Przy takich cenach nie wygramy walki ze smogiem. Prezesie, ratunku!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane