statystyki

Drożejące surowce podniosły zyski PGNiG

autor: Tomasz Jóźwik15.03.2018, 07:53; Aktualizacja: 15.03.2018, 09:02
Zwiększenie wydobycia w tamtym regionie to jeden z priorytetów spółki na najbliższe lata – już w 2022 r. gaz ma popłynąć gazociągiem Baltic Pipe. PGNiG będzie głównym użytkownikiem magistrali łączącej nas ze złożami surowca zlokalizowanymi na Morzu Północnym i zobowiązał się, że z tytułu opłat za przesył gazu wyda w ciągu 15 lat 8,1 mld zł.

Zwiększenie wydobycia w tamtym regionie to jeden z priorytetów spółki na najbliższe lata – już w 2022 r. gaz ma popłynąć gazociągiem Baltic Pipe. PGNiG będzie głównym użytkownikiem magistrali łączącej nas ze złożami surowca zlokalizowanymi na Morzu Północnym i zobowiązał się, że z tytułu opłat za przesył gazu wyda w ciągu 15 lat 8,1 mld zł.źródło: ShutterStock

Zwiększenie wydobycia gazu ziemnego to jeden z priorytetów w najbliższych latach. Dzięki temu spółka będzie w stanie zarabiać jeszcze więcej. Za to odbiorcy zapłacą za paliwo nieco mniej.

PGNiG to kolejna po Lotosie i PKN Orlen kontrolowana przez państwo spółka z branży paliwowej, która w zeszłym roku zanotowała historycznie rekordowy zysk. Dominujący gracz na rynku gazu zarobił 2,9 mld zł, o 24 proc. więcej niż rok wcześniej. To przede wszystkim efekt wysokich cen surowców: ropy i gazu. Dzięki temu na ich wydobyciu spółka zarobiła 2,8 mld zł na poziomie operacyjnym, o niemal 150 proc. więcej niż rok wcześniej, co stanowiło ponad dwie trzecie całego zysku firmy. Wynik mógłby być jeszcze lepszy, gdyby nie awaria na jednym ze złóż, która obniżyła wydobycie w Norwegii o 15 proc.

PGNiG w zeszłym roku zarobiło niemal 3 mld zł

PGNiG w zeszłym roku zarobiło niemal 3 mld zł

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • czarno widzę(2018-03-15 11:27) Zgłoś naruszenie 10

    Piszecie, że PGNiG zarabia a odbiorcy zapłacą mniej?Mój rachunek za ogrzewanie gazem za 2 mies. (styczeń- luty 2018r.) wynosi 2,200 zł!!!. Przy takich cenach nie wygramy walki ze smogiem. Prezesie, ratunku!

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane