statystyki

NIK po kontroli procesów legislacyjnych: Nieprzemyślane zmiany prawa uderzają w firmy

autor: Szymon Cydzik06.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:38
Tylko w sześciu przypadkach NIK nie miała zastrzeżeń do przeprowadzonej oceny skutków regulacji.

Tylko w sześciu przypadkach NIK nie miała zastrzeżeń do przeprowadzonej oceny skutków regulacji.źródło: ShutterStock

Tylko w 30 proc. przypadków ocena skutków regulacji jest przeprowadzana w sposób prawidłowy – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Ma to negatywny wpływ na gospodarkę.

Kontrola objęła 20 procesów legislacyjnych przeprowadzonych w latach 2015–2016 przez ministerstwa: finansów, rodziny, pracy i polityki społecznej, rolnictwa oraz rozwoju (łącznie te cztery resorty procedowały w tym okresie 125 projektów ustaw i założeń).

Tylko w sześciu przypadkach NIK nie miała zastrzeżeń do przeprowadzonej oceny skutków regulacji. W kolejnych sześciu OSR ograniczała się do znajdowania danych pasujących do poprzednio przyjętych rozwiązań i projektów. W pozostałych ośmiu przypadkach w ocenach tych wykryto braki i uchybienia.

– Prawo zbyt często powstaje na polityczne zamówienie bez odpowiedniej oceny jego skutków – mówi Przemysław Polaczek, partner zarządzający z firmy Grant Thornton, która od kilku lat monitoruje stabilność otoczenia prawnego w Polsce w ramach projektu „Barometr Prawa”. – Dlatego często przepisy te trzeba bardzo szybko nowelizować – dodaje.


Pozostało jeszcze 53% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane