statystyki

Hazardowy monopol państwa zgodny z prawem Unii Europejskiej

autor: Patryk Słowik06.03.2018, 07:24; Aktualizacja: 06.03.2018, 08:49
Hazard

Gdy w 2016 r. uchwalano nowelizację ustawy, niektórzy eksperci wieszczyli, że będzie ona niezgodna z prawem unijnym właśnie przez dualny system.źródło: ShutterStock

Rozwiązanie, że część gier jest objętych państwowym monopolem, podczas gdy inne mogą być organizowane przez prywatnych operatorów posiadających stosowne zezwolenia, może być zgodne z zasadą swobody świadczenia usług. Uznał tak Trybunał Sprawiedliwości UE, który zajmował się węgierskimi przepisami.

„Dualny system nie może bowiem sam w sobie wpłynąć negatywnie na możliwość realizacji przez monopol państwowy założonego w nim celu, jakim jest w szczególności przeciwdziałanie uzależnieniu obywateli od gier losowych” – wskazał trybunał. W jego opinii nie ma nic złego także w tym, że państwo chce jednocześnie generować dodatkowe dochody budżetowe i kontrolować rynkową ekspansję gier losowych.

Stanowisko trybunału jest ważne w kontekście polskich regulacji. Od kwietnia 2017 r. ustawa o grach hazardowych (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 165) w art. 5 przewiduje, że prowadzenie działalności w zakresie gier liczbowych, loterii pieniężnych, gry telebingo oraz gier na automatach poza kasynem gry jest objęte monopolem państwa. Podobnie jak urządzanie gier hazardowych przez internet, z wyjątkiem zakładów wzajemnych i loterii promocyjnych. Tu wykazać się mogą prywatni przedsiębiorcy, którzy uzyskają stosowne zezwolenie ministra finansów.


Pozostało jeszcze 59% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane