32 wyjątki od zakazu handlu w niedzielę: Im wolno handlować mimo ograniczeń

27.02.2018, 11:47; Aktualizacja: 27.02.2018, 12:08
wózek-market-handel

Handel to proces sprzedaży polegający na wymianie towaru lub wyrobu na środki pieniężne.źródło: ShutterStock

Ograniczenia związane ze sprzedażą w niedziele i święta nie obowiązują w wielu placówkach, których działanie uznano za celowe w tych dniach.

Placówki te zostały wyszczególnione w ustawie według branż. Dosłownie w ostatniej chwili Senat doprecyzował, że aby wolno było otworzyć sklep w niedzielę lub święto, dozwolona działalność musi przeważać w charakterze placówki. Chodzi o to, by np. sklep wielobranżowy, w którym jest też piekarnia, nie sprzedawał innych towarów przy okazji dozwolonej sprzedaży pieczywa.

Jak zatem będzie się określać, co jest główną działalnością? Ma to być rodzaj przeważającej działalności wskazany we wniosku o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej (REGON).

Planowano też dodatkowe ograniczenia. Jeszcze na ostatnim etapie prac legislacyjnych były propozycje, by na dworcach kolejowych i autobusowych handel w każdą niedzielę dozwolony był tylko w lokalach o powierzchni nie przekraczającej 80 mkw. Z tego pomysłu się jednak wycofano. Zrezygnowano także z podobnej poprawki dotyczącej stacji benzynowych.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

  • Kpiarz (2018-02-28 16:29) Zgłoś naruszenie 31

    Staram się znaleźć " klucz", tych ograniczeń albo ściślej - wyjątków. I im dłużek się zastanawiam tym bardziej odnoszę wrażenie że ktoś na siłę chce coś ograniczyć ale nie za bardzo ma koncepcję co i po co. Mam nieodparte wrażenie że ktoś chciał "zabłysnąć". I zdrówka mu życzę.!!!

    Odpowiedz
  • pracodawca(2018-03-31 09:32) Zgłoś naruszenie 00

    te przepisy to masło maslane! ustawa zarzecza interpretacji przepisów przez pip-np ustawa mói ze moze pomagac za darmo rodzina (nie okresla kto)w niedziele i swieta -a interpretacja pip -że nie moze rodzina -DO DO CHOLERY kogo słuchac ? to samo jest z umowa weekendowa i świeta -umowa wyraznie mówi-ŚWIĘTA-i teraz od PiP bedzie zależało czy np . wiekanoc to swieto czy nie?? no litości-zasiegniet info w Pip -ze moze kasjerka pracować (przy PKD 47.11 Z ) ksiegowi znów ze nie wiec jak w koncu

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane