statystyki

KNF słabiej nas ochroni, bo nie dostał pieniędzy na nowe etaty

autor: Łukasz Wilkowicz26.02.2018, 08:12; Aktualizacja: 26.02.2018, 08:31
knf <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-1241473p1.html?cr=00&pl=edit-00">Mattz90</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego kilka dni temu przeszedł zmianę organizacyjnąźródło: ShutterStock

Nadzoru finansowego nie stać na dokończenie procesu zmian strukturalnych. Część obowiązków chciałby przerzucić na UOKiK i rzecznika finansowego.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego kilka dni temu przeszedł – drugą w ciągu kilku miesięcy – zmianę organizacyjną. Pojawił się departament, który ma odpowiadać za rozwój segmentu fintech, czyli firm technologicznych, które działają w sferze finansów. Na dwie komórki podzielony został departament bankowości spółdzielczej i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. A utworzonemu jesienią 2017 r. departamentowi praktyk rynkowych dorzucono do nazwy „postępowań sankcyjnych”.

Nie chodzi tylko o nazewnictwo. Z punktu widzenia odbiorców usług finansowych najistotniejsze będzie stworzenie departamentu postępowań sankcyjnych i praktyk rynkowych. „Praktyki rynkowe” miały przyglądać się postępowaniu instytucji nadzorowanych przez KNF i eliminować zjawiska szkodliwe z punktu widzenia rynku.

– Liczyliśmy, że resort finansów zgodzi się na dodatkowe etaty przeznaczone dla Urzędu KNF. Tak się nie stało. Dlatego będziemy redukować skalę naszej działalności w kwestii ochrony konsumentów do zakresu wynikającego z regulacji prawnych. Uważam, że część naszej aktywności może przejąć Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów lub rzecznik finansowy – tłumaczy Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.


Pozostało 70% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (3)

 • Voxveritas(2018-02-26 10:10) Zgłoś naruszenie 40

  W KNF jest ponad 1 tys etatów !!!! Czym zajmuje się taka banda urzędników, prywatnym doszkalaniem się w narciarstwie, bo zdaje się, że na to KNF wydał ponad 100 tys zł. No na pewno nie ochroną państwa i obywateli przed oszustami finansowymi, ponieważ nigdzie w cywilizowanej europie nie funkcjonuje tragiczny i złodziejski system tzw. POLISOLOKAT, za pomocą którego wyłudzono od polaków ponad 50 mld zł. Na pewno KNF nie zajmuje się kontrolą banków które wżeniły obywatelom kompromitujące i oszukańcze kredyty pseudo-frankowe i dalej wciskają najgorsze kredyty w cywilizowanym świecie, np obciążone pięcioma pseudo-ubezpieczeniami kredyty hipoteczne. Czy KNF nadzoruje na pewno taki niby bank jak GETIN z przypadłościami, którego działalnośc kompromituje tzw. polski system bankowy. Na cholerę wydajemy miliony na taką skorumpowaną instytucję?

  Odpowiedz
 • ?(2018-02-26 09:06) Zgłoś naruszenie 20

  kedyś było tyle etatow w KNF, a nie obronili przed Amber Gold?

  Odpowiedz
 • brr(2018-02-26 14:35) Zgłoś naruszenie 10

  Takie popiskiwanie jest słabe. Wgląda to tak jakby szykowali sobie usprawiedliwienie na wypadek jak coś poleci.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane