Prezes ArcelorMittal Poland: Jeśli UE zaostrzy przepisy o emisji CO2, przeniesiemy miejsca pracy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.02.2018, 07:52; Aktualizacja: 15.02.2018, 20:10

Jeśli przepisy dotyczące emisji CO2 zostaną zaostrzone, przeniesiemy miejsca pracy poza Unię – mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Prezes Lakshmi Mittal ponoć rozmawiał w Davos z premierem Morawieckim o kłopotach z węglem w Polsce. Chodziło o brak wagonów do jego przewozu i deficyt węgla koksowego, który jest bazą do produkcji stali.

Z krajowych kopalń nie dostaliśmy w 2017 r. ok. 900 tys. ton z zaplanowanych ilości węgla, z tego ok. 330 tys. ton nie dostarczyła Polska Grupa Górnicza. Musieliśmy brakujący surowiec zaimportować. Ale gdy przypłynął do portów, pojawiło się wyzwanie logistyczne, bo w Polsce zabrakło wagonów do transportu węgla. Teraz, gdy rozmawiamy w lutym, sytuacja jest pod kontrolą, ale w ostatnim kwartale ubiegłego roku sytuacja była krytyczna i zagrażająca produkcji. Na szczęście do jej ograniczeń nie doszło. Otrzymaliśmy znaczące wsparcie od naszych partnerów zarówno w PKP, jak i w kopalniach, a także po stronie rządowej. Dzisiaj śpię spokojnie.

Nie obawia się pan, że w tym roku mogą być podobne problemy?

Od PKP otrzymaliśmy zapewnienie, że sytuacja z wagonami z ubiegłego roku się nie powtórzy. Rozmawiamy także z Polską Grupą Górniczą i Jastrzębską Spółką Węglową, ponieważ chcielibyśmy zwiększyć dostawy krajowego surowca (dziś ok. 60 proc. węgla koksowego dla ArcelorMittal Poland pochodzi z polskich kopalń – red.). Dlatego cieszą nas zapowiedzi JSW w jej strategii do 2030 r. o zwiększeniu produkcji o ponad 3 mln ton. To dobra wiadomość, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stanie się tak od razu.


Pozostało jeszcze 77% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane