statystyki

Prezes ArcelorMittal Poland: Jeśli UE zaostrzy przepisy o emisji CO2, przeniesiemy miejsca pracy

autor: Karolina Baca-Pogorzelska15.02.2018, 07:52; Aktualizacja: 15.02.2018, 20:10

Jeśli przepisy dotyczące emisji CO2 zostaną zaostrzone, przeniesiemy miejsca pracy poza Unię – mówi Sanjay Samaddar, prezes ArcelorMittal Poland.

Prezes Lakshmi Mittal ponoć rozmawiał w Davos z premierem Morawieckim o kłopotach z węglem w Polsce. Chodziło o brak wagonów do jego przewozu i deficyt węgla koksowego, który jest bazą do produkcji stali.

Z krajowych kopalń nie dostaliśmy w 2017 r. ok. 900 tys. ton z zaplanowanych ilości węgla, z tego ok. 330 tys. ton nie dostarczyła Polska Grupa Górnicza. Musieliśmy brakujący surowiec zaimportować. Ale gdy przypłynął do portów, pojawiło się wyzwanie logistyczne, bo w Polsce zabrakło wagonów do transportu węgla. Teraz, gdy rozmawiamy w lutym, sytuacja jest pod kontrolą, ale w ostatnim kwartale ubiegłego roku sytuacja była krytyczna i zagrażająca produkcji. Na szczęście do jej ograniczeń nie doszło. Otrzymaliśmy znaczące wsparcie od naszych partnerów zarówno w PKP, jak i w kopalniach, a także po stronie rządowej. Dzisiaj śpię spokojnie.

Nie obawia się pan, że w tym roku mogą być podobne problemy?

Od PKP otrzymaliśmy zapewnienie, że sytuacja z wagonami z ubiegłego roku się nie powtórzy. Rozmawiamy także z Polską Grupą Górniczą i Jastrzębską Spółką Węglową, ponieważ chcielibyśmy zwiększyć dostawy krajowego surowca (dziś ok. 60 proc. węgla koksowego dla ArcelorMittal Poland pochodzi z polskich kopalń – red.). Dlatego cieszą nas zapowiedzi JSW w jej strategii do 2030 r. o zwiększeniu produkcji o ponad 3 mln ton. To dobra wiadomość, choć oczywiście zdajemy sobie sprawę z tego, że nie stanie się tak od razu.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane