statystyki

Uprawnienia do emisji CO2 mają podrożeć. Polska po stronie klimatu

autor: Karolina Baca-Pogorzelska07.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 07.02.2018, 09:56
Darmowych uprawnień do emisji CO2 ma być mniej i mają być droższe

Darmowych uprawnień do emisji CO2 ma być mniej i mają być droższeźródło: ShutterStock

Wczoraj zakończyło się pierwsze czytanie projektu zmian w systemie handlu przydziałami emisji gazów cieplarnianych (EU ETS).

535 europosłów za, 104 przeciw i 39 wstrzymujących się – tak wyglądał wynik wczorajszego głosowania w Strasburgu. W wykonaniu polskiej delegacji przełomowego. Zwykle bowiem blokowaliśmy cięcia limitów emisji CO2. Tym razem większość polskich europosłów była za (PO, PSL) lub wstrzymała się od głosu (PiS). I to mimo apelu Janusza Korwin-Mikkego, który podczas swojego prawdopodobnie ostatniego wystąpienia w Parlamencie Europejskim (postanowił wrócić do polskiej polityki) zagroził europosłom, że „wszyscy pójdą siedzieć za te bezsensowne działania”. – Z jeszcze większą odpowiedzialnością będziemy walczyć o klimat – mówiła niezrażona Julie Girling, sprawozdawczyni projektu.

Kształt EU ETS na lata 2021–2030 musi przyjąć Rada UE, akceptując stanowisko Parlamentu Europejskiego, ale nieoficjalnie już wiadomo, że nie będzie dążyć do zmian.

Co oznaczają nowe przepisy? Że darmowych uprawnień do emisji CO2 ma być mniej i mają być droższe. To ma zachęcić kraje UE do transformacji gospodarek opartych na paliwach kopalnych, w tym węglu, do modernizacji energetyki i większej dbałości o klimat. Wskaźnik redukcji emisji wzrośnie z obecnych 1,74 do 2,2 proc. rocznie od 2021 r.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane