Traple: Większość firm nie wie o bazie danych o odpadach [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik13.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 13.02.2018, 08:39
Są jakieś kary za niewpisanie się w wyznaczonym terminie?

Są jakieś kary za niewpisanie się w wyznaczonym terminie?źródło: ShutterStock

Trudno nam informować przedsiębiorców o obowiązku wpisu. Ustawodawca przyjął regulacje, które nie zawsze są jednoznaczne - mówi w wywiadzie dla DGP Aleksander Traple, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska, prezes Biosystemu SA.

Od 24 stycznia marszałkowie województw prowadzą rejestr i bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Ministerstwo Środowiska przedstawia to jako bardzo ważną zmianę. Słusznie?

To na pewno krok w dobrym kierunku, ale raczej ewolucja niż rewolucja. Utworzenie BDO zapowiadano przecież już w 2012 r. Szkoda, że tyle czasu zajęło jego utworzenie, ale lepiej późno niż wcale. W BDO docelowo gromadzone będą informacje na temat wprowadzanych na terytorium kraju opakowań, produktów w opakowaniach, olejów smarowych, opon, pojazdów, baterii i akumulatorów, o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, ale przykładowo także o osiągniętych przez przedsiębiorców poziomach recyklingu, odzysku, rodzajach i ilościach wytworzonych odpadów czy decyzjach z zakresu gospodarki odpadami. To ogrom danych, których gromadzenie i udostępnianie powinno skutecznie przeciwdziałać szarej strefie. A ta w branży ochrony środowiska niestety nadal jest silna.

Przedsiębiorcy wiedzą, że powinni się wpisać do rejestru?

I tu jest problem: nie wiedzą. Nie mamy rzecz jasna dokładnych statystyk, ale obstawiam, że o konieczności złożenia wniosku o wpis lub aktualizację danych w rejestrze może nie wiedzieć większość firm. A obowiązkowi podlegają m.in. podmioty wprowadzające opakowania i produkty w opakowaniach, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, opony i oleje, firmy transportujące odpady, wytwarzające odpady itp., łącznie kilkadziesiąt tysięcy firm [pełna lista podmiotów podlegających rejestracji znajduje się w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach – red.].


Pozostało jeszcze 62% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane