statystyki

Traple: Większość firm nie wie o bazie danych o odpadach [WYWIAD]

autor: Patryk Słowik13.02.2018, 07:35; Aktualizacja: 13.02.2018, 08:39
Są jakieś kary za niewpisanie się w wyznaczonym terminie?

Są jakieś kary za niewpisanie się w wyznaczonym terminie?źródło: ShutterStock

Trudno nam informować przedsiębiorców o obowiązku wpisu. Ustawodawca przyjął regulacje, które nie zawsze są jednoznaczne - mówi w wywiadzie dla DGP Aleksander Traple, wiceprezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Ochrony Środowiska, prezes Biosystemu SA.

Od 24 stycznia marszałkowie województw prowadzą rejestr i bazę danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO). Ministerstwo Środowiska przedstawia to jako bardzo ważną zmianę. Słusznie?

To na pewno krok w dobrym kierunku, ale raczej ewolucja niż rewolucja. Utworzenie BDO zapowiadano przecież już w 2012 r. Szkoda, że tyle czasu zajęło jego utworzenie, ale lepiej późno niż wcale. W BDO docelowo gromadzone będą informacje na temat wprowadzanych na terytorium kraju opakowań, produktów w opakowaniach, olejów smarowych, opon, pojazdów, baterii i akumulatorów, o sprzęcie elektrycznym i elektronicznym, ale przykładowo także o osiągniętych przez przedsiębiorców poziomach recyklingu, odzysku, rodzajach i ilościach wytworzonych odpadów czy decyzjach z zakresu gospodarki odpadami. To ogrom danych, których gromadzenie i udostępnianie powinno skutecznie przeciwdziałać szarej strefie. A ta w branży ochrony środowiska niestety nadal jest silna.

Przedsiębiorcy wiedzą, że powinni się wpisać do rejestru?

I tu jest problem: nie wiedzą. Nie mamy rzecz jasna dokładnych statystyk, ale obstawiam, że o konieczności złożenia wniosku o wpis lub aktualizację danych w rejestrze może nie wiedzieć większość firm. A obowiązkowi podlegają m.in. podmioty wprowadzające opakowania i produkty w opakowaniach, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, opony i oleje, firmy transportujące odpady, wytwarzające odpady itp., łącznie kilkadziesiąt tysięcy firm [pełna lista podmiotów podlegających rejestracji znajduje się w art. 50 ust. 1 ustawy o odpadach – red.].


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane