Zagraniczna koniunktura napędza nasz eksport

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski13.02.2018, 07:46; Aktualizacja: 13.02.2018, 08:49
Wzrost importu to efekt dużej dynamiki popytu w kraju.

Wzrost importu to efekt dużej dynamiki popytu w kraju.źródło: ShutterStock

Polskie firmy sprzedały w ubiegłym roku za granicę towary warte 870 mld zł. To rekord w historii. Najwięcej kupili od nas Niemcy.

Popyt na towary z Polski wciąż pozostaje silny. Główny Urząd Statystyczny podał właśnie wstępne szacunki obrotów handlowych za ubiegły rok. Ubiegłoroczna dynamika wzrostu eksportu wyniosła 8,3 proc. przy imporcie rosnącym o 10,4 proc. Sprzedaż za granicę dóbr wyprodukowanych nad Wisłą rosła najszybciej od 2010 r. Wówczas zwiększała się w tempie dwucyfrowym, ale miało to miejsce po spadku rok wcześniej, więc o dobry wynik nie było trudno. Jak tak dalej pójdzie, to w ciągu najbliższych dwóch lat wartość towarów, które polscy przedsiębiorcy wysyłają za granicę, przebije bilion złotych.

Z opublikowanych wczoraj danych GUS można wyciągnąć przynajmniej dwa wnioski. Pierwszy: polskie firmy garściami czerpią z bardzo dobrej koniunktury za granicą. Dla nas szczególnie istotne jest to, że dobrze radzi sobie gospodarka strefy euro, do której trafia 57 proc. naszych towarów. Według wstępnych danych Eurostatu wzrost PKB w eurolandzie w ubiegłym roku wyniósł 2,5 proc. To najwięcej od 2006 r., czyli od czasów przedkryzysowych. Podobnie było w przypadku całej Unii Europejskiej. Komisja Europejska ocenia, że w tym roku dynamika PKB w strefie euro spowolni nieznacznie, do 2,3 proc. Nie musimy się też martwić o popyt z Niemiec, czyli najważniejszego partnera handlowego Polski, któremu sprzedajemy ponad 27 proc. naszego eksportu. Tam PKB ma urosnąć w tym roku o 2,3 proc. W ubiegłym roku gospodarka Niemiec urosła o 2,2 proc. – najwięcej od 2011 r. Eksport za Odrę zwiększył się w ubiegłym roku o 8,4 proc. Ponad 10-procentowe wzrosty zanotowaliśmy w sprzedaży do Włoch i Francji. Z zestawienia GUS wynika, że polskie firmy odbudowywały swoją pozycję na Wschodzie. Eksport do Rosji wzrósł o 16,2 proc.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane