statystyki

Łatanie białych plam na polskiej mapie internetowej

autor: Michał Wójcik07.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 07.02.2018, 11:35
biznes, kobieta, komputer, firma

1 340 619 – liczba gospodarstw objętych zasięgiem planowanych sieciźródło: ShutterStock

Resort cyfryzacji zapowiada przyspieszenie realizacji projektów w ramach sieci szerokopasmowych.

To przede wszystkim efekt rozstrzyganych konkursów o unijne pieniądze. Według stanu na 17 stycznia br., w ramach tzw. I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), w realizacji są 134 umowy o dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego internetu. – Liczba gospodarstw domowych, które mają być objęte zasięgiem projektow, wynosi 1 340 619 – podaje resort. Większość, bo aż 81 z tych umów, powinna zostać´ zrealizowana w 2018 r., pozostałe najpóźniej w 2020 r.

Jak podaje resort, całkowita kwota dofinansowania tych działań wyniosła prawie 2,3 mld zł, zaś´ kwota środków certyfikowanych (wypłaconych beneficjentom w formie zaliczek lub refundacji) zbliżyła się na koniec ubiegłego roku do 800 mln zł.

Informacje płynące z resortu są istotne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jeszcze w połowie grudnia ówczesna szefowa MC Anna Streżyńska informowała Sejm, że poziom realizacji wskaźników dla I osi priorytetowej POPC wyniósł... 0 proc. (w zakresie postępu rzeczowego). Pod koniec stycznia tego roku wiceszef resortu Marek Zagórski, udzielając odpowiedzi na interpelację poselską, wyjaśnił, że projekty budowy sieci szerokopasmowych charakteryzują się długim okresem planowania i realizacji. Teraz ma się to zmienić. – Projekty sukcesywnie przechodzą w fazę bezpośredniego wykonywania infrastruktury – pisze wiceminister.


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane