statystyki

Łatanie białych plam na polskiej mapie internetowej

autor: Michał Wójcik07.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 07.02.2018, 11:35
biznes, kobieta, komputer, firma

1 340 619 – liczba gospodarstw objętych zasięgiem planowanych sieciźródło: ShutterStock

Resort cyfryzacji zapowiada przyspieszenie realizacji projektów w ramach sieci szerokopasmowych.

To przede wszystkim efekt rozstrzyganych konkursów o unijne pieniądze. Według stanu na 17 stycznia br., w ramach tzw. I osi priorytetowej Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), w realizacji są 134 umowy o dofinansowanie projektów budowy sieci szerokopasmowych, zapewniających dostęp do szybkiego internetu. – Liczba gospodarstw domowych, które mają być objęte zasięgiem projektow, wynosi 1 340 619 – podaje resort. Większość, bo aż 81 z tych umów, powinna zostać´ zrealizowana w 2018 r., pozostałe najpóźniej w 2020 r.

Jak podaje resort, całkowita kwota dofinansowania tych działań wyniosła prawie 2,3 mld zł, zaś´ kwota środków certyfikowanych (wypłaconych beneficjentom w formie zaliczek lub refundacji) zbliżyła się na koniec ubiegłego roku do 800 mln zł.

Informacje płynące z resortu są istotne z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze, jeszcze w połowie grudnia ówczesna szefowa MC Anna Streżyńska informowała Sejm, że poziom realizacji wskaźników dla I osi priorytetowej POPC wyniósł... 0 proc. (w zakresie postępu rzeczowego). Pod koniec stycznia tego roku wiceszef resortu Marek Zagórski, udzielając odpowiedzi na interpelację poselską, wyjaśnił, że projekty budowy sieci szerokopasmowych charakteryzują się długim okresem planowania i realizacji. Teraz ma się to zmienić. – Projekty sukcesywnie przechodzą w fazę bezpośredniego wykonywania infrastruktury – pisze wiceminister.


Pozostało jeszcze 64% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane