statystyki

Wieś, która wpadła w internetową dziurę

autor: Sylwia Czubkowska06.11.2017, 07:38; Aktualizacja: 06.11.2017, 08:58
big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

Tłuściec z sołtysem blogerem wciąż będzie cyfrową białą plamą.źródło: ShutterStock

Tłuściec miał wejść w erę 2.0. Dotacja na szerokopasmowy internet była, firma do położenia światłowodów też. Plany rozbiły się o rzeczywistość.

- Zostaliśmy podwójnie internetowo wydojeni. Dwa razy słyszeliśmy już, że będzie szybki internet i ciągle w tej cyfrowej dziurze tkwimy - sołtys Czesław Węgrzyniak zapala się zapytany o informatyzację wsi. Jako sołtys bloger podkreśla, że internet to przyszłość. - Może i my jesteśmy wsią, ale ludzie nie chcą mieć inaczej niż w wielkim mieście. I się ucieszyli, gdy w 2012 r. usłyszeli, że z dotacji UE dostaną szybką sieć szerokopasmową - wspomina.

Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. W poprzedniej perspektywie unijnej specjalnie dla takich miejscowości jak liczący niespełna 500 mieszkańców Tłuściec w gminie Międzyrzec Podlaski zaprojektowano dotacje z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.4. Czyli na zapewnienie internetu „ostatniej mili” dla terenów, gdzie operatorom nie opłacały się takie inwestycje.

POIG 8.4 pomyślano tak, że dzięki dopłacie z Unii, nawet jeżeli na miejscu trzeba zainwestować więcej w infrastrukturę, to dla lokalnych operatorów będą to kontrakty interesujące, bo pozwolą zdobyć klientów bez walki o nich z dużymi graczami.


Pozostało jeszcze 79% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane