statystyki

Wieś, która wpadła w internetową dziurę

autor: Sylwia Czubkowska06.11.2017, 07:38; Aktualizacja: 06.11.2017, 08:58
big data, algorytm, technologia, internet, cyberbezpieczeństwo

Tłuściec z sołtysem blogerem wciąż będzie cyfrową białą plamą.źródło: ShutterStock

Tłuściec miał wejść w erę 2.0. Dotacja na szerokopasmowy internet była, firma do położenia światłowodów też. Plany rozbiły się o rzeczywistość.

- Zostaliśmy podwójnie internetowo wydojeni. Dwa razy słyszeliśmy już, że będzie szybki internet i ciągle w tej cyfrowej dziurze tkwimy - sołtys Czesław Węgrzyniak zapala się zapytany o informatyzację wsi. Jako sołtys bloger podkreśla, że internet to przyszłość. - Może i my jesteśmy wsią, ale ludzie nie chcą mieć inaczej niż w wielkim mieście. I się ucieszyli, gdy w 2012 r. usłyszeli, że z dotacji UE dostaną szybką sieć szerokopasmową - wspomina.

Początkowo wszystko szło zgodnie z planem. W poprzedniej perspektywie unijnej specjalnie dla takich miejscowości jak liczący niespełna 500 mieszkańców Tłuściec w gminie Międzyrzec Podlaski zaprojektowano dotacje z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka działanie 8.4. Czyli na zapewnienie internetu „ostatniej mili” dla terenów, gdzie operatorom nie opłacały się takie inwestycje.

POIG 8.4 pomyślano tak, że dzięki dopłacie z Unii, nawet jeżeli na miejscu trzeba zainwestować więcej w infrastrukturę, to dla lokalnych operatorów będą to kontrakty interesujące, bo pozwolą zdobyć klientów bez walki o nich z dużymi graczami.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane