Zmiana w Orlenie bez udziału premiera. Ale za zgodą prezesa

autor: Bartek Godusławski07.02.2018, 07:56; Aktualizacja: 07.02.2018, 09:45
Wojciech Jasiński, odwołany prezes PKN Orlen

Wojciech Jasiński, odwołany prezes PKN Orlenźródło: PAP Archiwum

Odwołanie z funkcji szefa Orlenu Wojciecha Jasińskiego to pokaz siły ze strony ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego. W tle jest polityka i zakup czeskiej spółki.

– Konflikt między prezesem Orlenu a ministrem energii narastał od dłuższego czasu. Teraz nadarzyła się okazja do rozwiązania go i zwycięsko wyszedł z niej minister – mówi nasz informator z kręgów rządowych. Zwraca uwagę, że zmiana odbyła się bez angażowania w ten spór premiera Mateusza Morawieckiego i musiała być uzgodniona z liderem PiS.

O losie Jasińskiego przesądził zakup czeskiego Unipetrolu. – Minister tego ruchu nie rozumiał i był mu przeciwny. Tym bardziej że postawił przed spółką wyraźny cel większego zaangażowania w program elektromobilności – twierdzi nasz informator.

Pod koniec grudnia 2017 r. Orlen poinformował, że chce przejąć pełną kontrolę nad Unipetrolem, w którym miał już 63 proc. akcji. Kupno pozostałych to koszt przekraczający 4 mld zł. Część obserwatorów podważała zasadność tego ruchu. Ich zdaniem tak duży wydatek był niepotrzebny, bo Orlen i tak kontrolował czeską firmę. Płocki koncern twierdził jednak, że brak stuprocentowej kontroli uniemożliwia mu osiąganie pełnych korzyści z inwestycji.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane