statystyki

Składający zawiadomienie o przewadze kontraktowej z ochroną UOKiK

autor: Piotr Adamczewski, Paweł Sopalski06.02.2018, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Czy dane zawiadamiającego stanowią informację publiczną?źródło: ShutterStock

Początek obowiązywania ustawy z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67) wywołał wątpliwości związane z jej stosowaniem. Pytania przedsiębiorców dotyczyły m.in. kwestii związanych z ochroną danych zawiadamiającego o potencjalnych naruszeniach. W odpowiedzi prezes urzędu podejmował liczne działania promocyjne, m.in. w środowiskach związanych z branżą mleczarską oraz zbożową. Tym niemniej nadal warto przybliżać te kwestie. Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.

SĄ ZMIANY! URZĄD WYJAŚNIA

Jakie informacje powinny się znaleźć w zawiadomieniu?

Zawiadomienie o możliwości naruszenia przepisów zostało uregulowane w art. 11 ustawy. Prezes UOKiK podejmuje działania przede wszystkim w oparciu o informacje otrzymane od przedsiębiorców. Jest to ich podstawowe źródło, które pozwala na zapoznanie się z sytuacją i wstępną ocenę, czy mogło dojść do wystąpienia praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Wiedza oraz dane przekazywane w zawiadomieniu stanowią nieocenione źródło informacji pozwalające na planowanie i podejmowanie własnych działań.

W art. 11 ust. 2 ustawy wskazano, że zawiadomienie powinno zawierać w szczególności informacje na temat podmiotu, który dopuścił się praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, a także opis stanu faktycznego będący podstawą zawiadomienia. Zawiadamiający powinien także uprawdopodobnić, że doszło do naruszenia przepisów ustawy, przede wszystkim wskazać, iż obrót pomiędzy stronami umowy przekracza kwotę 50 tys. zł w roku naruszenia lub w jednym z dwóch lat poprzedzających. Ostatnim elementem zawiadomienia są dane pozwalające na identyfikację zawiadamiającego. Dane te pozwalają na kontakt ze strony UOKiK, jeżeli konieczne jest wyjaśnienie lub doprecyzowanie okoliczności wskazanych w zawiadomieniu.


Pozostało jeszcze 68% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane