statystyki

Składający zawiadomienie o przewadze kontraktowej z ochroną UOKiK

autor: Piotr Adamczewski, Paweł Sopalski06.02.2018, 09:39; Aktualizacja: 06.02.2018, 11:00
podatek, podatki, księgowość, rachunki, dokument, finanse

Czy dane zawiadamiającego stanowią informację publiczną?źródło: ShutterStock

Początek obowiązywania ustawy z 15 grudnia 2016 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 67) wywołał wątpliwości związane z jej stosowaniem. Pytania przedsiębiorców dotyczyły m.in. kwestii związanych z ochroną danych zawiadamiającego o potencjalnych naruszeniach. W odpowiedzi prezes urzędu podejmował liczne działania promocyjne, m.in. w środowiskach związanych z branżą mleczarską oraz zbożową. Tym niemniej nadal warto przybliżać te kwestie. Wyjaśniamy najczęściej pojawiające się wątpliwości.

SĄ ZMIANY! URZĄD WYJAŚNIA

Jakie informacje powinny się znaleźć w zawiadomieniu?

Zawiadomienie o możliwości naruszenia przepisów zostało uregulowane w art. 11 ustawy. Prezes UOKiK podejmuje działania przede wszystkim w oparciu o informacje otrzymane od przedsiębiorców. Jest to ich podstawowe źródło, które pozwala na zapoznanie się z sytuacją i wstępną ocenę, czy mogło dojść do wystąpienia praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową. Wiedza oraz dane przekazywane w zawiadomieniu stanowią nieocenione źródło informacji pozwalające na planowanie i podejmowanie własnych działań.

W art. 11 ust. 2 ustawy wskazano, że zawiadomienie powinno zawierać w szczególności informacje na temat podmiotu, który dopuścił się praktyk nieuczciwie wykorzystujących przewagę kontraktową, a także opis stanu faktycznego będący podstawą zawiadomienia. Zawiadamiający powinien także uprawdopodobnić, że doszło do naruszenia przepisów ustawy, przede wszystkim wskazać, iż obrót pomiędzy stronami umowy przekracza kwotę 50 tys. zł w roku naruszenia lub w jednym z dwóch lat poprzedzających. Ostatnim elementem zawiadomienia są dane pozwalające na identyfikację zawiadamiającego. Dane te pozwalają na kontakt ze strony UOKiK, jeżeli konieczne jest wyjaśnienie lub doprecyzowanie okoliczności wskazanych w zawiadomieniu.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane