statystyki

Na rozbiórkę budynku potrzebne jest pozwolenie. Nawet gdy grozi on zawaleniem

autor: Leszek Jaworski11.02.2018, 15:30
Rozbiórka domu, katastrofa

Obowiązkiem właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej przed udzieleniem pozwolenia na rozbiórkę będzie ocena, czy rozpoczęte roboty rozbiórkowe miały na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi i mieniaźródło: ShutterStock

Spółka, w której jestem wspólnikiem, jest właścicielem budynku w bardzo złym stanie: pękają ściany, stropy grożą zawaleniem. Przystąpiliśmy do jego rozbiórki ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia. Czy w tej sytuacji potrzebne jest pozwolenie na takie działanie?

Ogólną zasadą wynikającą z art. 28 ust 1 ustawy – Prawo budowlane (dalej: p.b.) jest to, że roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Przy czym przez roboty budowlane zgodnie z art. 3 pkt 7 p.b. należy rozumieć także rozbiórkę obiektu budowlanego.

Od powyższej reguły ustawodawca przewidział wyjątki opisane w art. 29–31 p.b. Stosownie zaś do art. 31 ust. 5 p.b. roboty zabezpieczające i rozbiórkowe można rozpocząć przed uzyskaniem pozwolenia na rozbiórkę lub przed ich zgłoszeniem, jeżeli mają one na celu usunięcie bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa ludzi lub mienia. Rozpoczęcie takich robót nie zwalnia jednak od obowiązku bezzwłocznego uzyskania pozwolenia na rozbiórkę lub zgłoszenia o zamierzonej rozbiórce obiektu budowlanego. Przy czym możliwość ta ma charakter wyjątkowy, gdyż wynika ze swoistego stanu wyższej konieczności. Istnienie tego stanu inwestor powinien wykazać w postępowaniu w sprawie udzielenia pozwolenia na rozbiórkę, przedstawiając organowi na tę okoliczność niezbędne dowody (por. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z 17 października 2017 r., sygn. akt II SA/Ol 691/17).


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane