statystyki

Gra w gorące krzesła, wersja frankfurcka. Kończą się kadencje w EBC

autor: Jakub Kapiszewski05.02.2018, 07:50; Aktualizacja: 05.02.2018, 09:15
Europejski Bank Centralny

Europejski Bank Centralnyźródło: Bloomberg

W tym i w przyszłym roku kończą się kadencje czterech z siedmiu członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego. Rozgrywka o to, kto ich zastąpi, już się zaczęła.

Oprócz Maria Draghiego, który fotel szefa EBC opuści 31 października przyszłego roku, ośmioletnie kadencje kończą także: Portugalczyk Vítor Constâncio, wiceprezes banku odpowiedzialny za politykę makroostrożnościową (odchodzi 31 maja br.), Peter Praet z Belgii, główny ekonomista EBC (31 maja 2019 r.), oraz Benoît Couré z Francji (31 grudnia 2019 r.) zajmujący się operacjami rynkowymi i nadzorem nad systemami płatniczymi.

Chociaż członków zarządu EBC wybiera Rada Europejska, to w rzeczywistości kandydaci wyłaniani są w zakulisowych targach pomiędzy państwami strefy euro. Obowiązują nieformalne reguły, z których najważniejsza mówi, że w zarządzie po jednym przedstawicielu mają największe kraje ze wspólną walutą: Niemcy, Francja, Włochy i Hiszpania (pozostałe dwa przypadają mniejszym gospodarkom unii walutowej). Ponieważ ta zasada nie jest obecnie zachowana – w zarządzie nie ma Hiszpana – pierwszy wakat najprawdopodobniej obsadzi Madryt.

Kogo Hiszpanie chcą wysłać do Frankfurtu? Najczęściej wymieniane jest nazwisko obecnego ministra gospodarki Luisa de Guindosa. Nominacja ta byłaby jednak nietypowa, ponieważ inna niepisana zasada mówi, że do zarządu EBC nie powinni wchodzić politycy.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane