Stefan Kawalec: Euro to wygoda, złoty to bezpieczeństwo [WYWIAD]

autor: Konrad Sadurski04.02.2018, 09:00
euro, pieniądze, monety

" Wahanie waluty może niepokoić ludzi, lecz działa jako amortyzator, który zapobiega spadkowi PKB i wzrostowi bezrobocia"źródło: ShutterStock

- Mówiąc żartobliwie, rozumiem, dlaczego Marek Belka zaleca zamknięcie oczu przy skakaniu do basenu z euro. Żeby nie patrzeć na wskaźniki ekonomiczne, które pokazują, że w tym basenie jest niewiele wody - mówi Stefan Kawalec w rozmowie z DGP.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Komentarze (8)

 • Kpiarz (2018-02-04 10:33) Zgłoś naruszenie 12

  Też mi odkrycie. Prawda o oparciu walut na złocie znana jest od co najmniej 500 lat. A Podobnie jest z banknotami, bo isnieją od nieomal 200 lat a wdzyscy wiedzą że powstały dla wygody.........

  Odpowiedz
 • rdg(2018-02-04 11:14) Zgłoś naruszenie 510

  mam kolegę, którego firma zatrudnia 350 osób. Powiedział mi kiedyś, że ze względu na ryzyko kursowe musi trzymać na kontach firmy takie pieniądze, że każdemu ze swoich pracowników mógłby dać 700 złotych podwyżki. Tyle w temacie ekonomii. O politycznych korzyściach wprowadzenia euro już nie wspomnę. W efekcie zachodnia Europa chętniej będzie bronić stabilności Litwy czy Słowacji, niż Polski. Dziękuję i pozdrawiam.

  Odpowiedz
 • ter(2018-02-04 12:14) Zgłoś naruszenie 35

  Posiadanie własnej waluty jako jakiś mityczny gral, to mamienie ludzi, którzy nie uczyli się ekonomii. Ciekawe, że posiadanie euro to ma być złe, ale już złota czy srebra to nie... a prawda jest taka, że własną walutą można łatwo okłamywać społeczeństwo, jakby Grecy mieli drachmę, a nie euro, to rząd nakręciłby inflację, co finalnie spowodowałoby to samo co się stało, konsument mógł kupić mniej za wypłatę... przy wspólnej walucie robi się odwrotnie, trzeba urealniać gospodarkę, zwłaszcza wynagrodzenia, ot cała prawda, a dla obywatela to na jedno wychodzi, może kupić mniej.

  Odpowiedz
 • prawnik(2018-02-04 12:22) Zgłoś naruszenie 59

  Złoty: mała waluta z płytkim rynkiem, oparta o małą nieinnowacyjną gospodarkę rolniczego kraju peryferii. Rządzonego przez osobę nie zajmującej żadnej funkcji państwowej. Z języków obcych, uczoną jedynie w stopniu niezaawansowanym mówić po rosyjsku. Nie posiadającą kompetencji ekonomicznych, więc powierzającą zarząd ubocznemu bankierowi, który był zbyt słaby, by załapać się do rządu Tuska. Nasza waluta jest tak płytka i mała, że każdy bank inwestycyjny może dokonać manipulacji jej kursem w dowolny sposób. Wczoraj czytaliśmy tutaj artykuł o bankowości inwestycyjnej - gdzie jeden tylko bank zarządza 24-krotnością PKB Polski. Jesteśmy bardzo malutkim i głupiutkim żuczkiem. A pisanie, że nasza (skądinąd kochana) walutka jest w stanie zapewnić nam "bezpieczeństwo" to objaw jakiegoś spaczenia w postrzeganiu świata.

  Odpowiedz
 • jerzor(2018-02-04 19:18) Zgłoś naruszenie 13

  Euro w Polsce to przede wszystkim utrata Horrendalnych zysków banków i kantorów uzyskanych z handlu walutami .Dlatego są przeciwnikami wejścia do strefy euro .

  Odpowiedz
 • BB (2018-02-04 20:22) Zgłoś naruszenie 23

  Takkiego steku bzdur dawno nie czytałem. Jesteśmy tak mali że dwukrotnie wielki kapitał z Holandi zmanipulował parytet złotówki na rynku walut oskubując Polskę na miliardy złotych każdorazowo a opłacalność inwestowania w Polsce wywodzona z niskich płac po przeliczeniu na złotówki to przyzwolenie na okradanie społeczeństwa dla ładnych wskaźników i groszowych podatków spływających od obcych banków i inwestorów. Na własną walutę mogą pozwolić sobie takie potęgi gospodarcze jak Wielka Brytania. Im dłużej będziemy zwlekać z przejściemna Euro tym dłyżejbędą na nas żerować i tym gorzej na tym wyjdziemy.

  Odpowiedz
 • Kpiarz (2018-02-04 21:17) Zgłoś naruszenie 02

  Wprowad, enie centralnie generowanej inflacji da rządzącym dodatkowe fundusze na propagandę. Niestety z historii wynika iż raz ruszone koło dewaluacji doprowadza do załamania gospodarki i nie da się nim sterować centralnie.

  Odpowiedz
 • siema(2018-02-17 13:20) Zgłoś naruszenie 20

  Super. Genialny artykuł. Rozwiał wiele moich wątpliwośći.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane