Ćwierć miliona w polskich centrach usług

autor: Łukasz Wilkowicz30.01.2018, 07:35; Aktualizacja: 30.01.2018, 12:40
telefon-usługi-konsument

Sposobem na poradzenie sobie z napięciami na rynku pracy może być również oferowanie bardziej skomplikowanych usług, wymagających mniej ludzi, za to o wyższych kwalifikacjachźródło: ShutterStock

Wyzwaniem dla rozwoju branży jest to, co dzieje się na rynku pracy. I zmiany przepisów. Centra usług w Polsce zatrudniają już co najmniej ćwierć miliona osób. Do 2020 r. ich liczba ma wzrosnąć do 300 tys. – szacuje ABSL – Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych. Centra usług zajmują się księgowością, zarządzaniem zasobami ludzkimi, ale też świadczeniem usług informatycznych czy badaniami i rozwojem.

Motorem rozwoju branży są centra zagraniczne. W minionym roku zatrudnienie w nich zwiększyło się o blisko 20 tys. Sprawdziły się więc prognozy sprzed kilku miesięcy, które zakładały wzrost liczby pracowników do 220 tys. Ze wstępnych danych wynika, że powstało ponad 50 nowych centrów, które deklarują stworzenie łącznie ponad 8 tys. nowych miejsc pracy.

– Mamy do czynienia z trwałym trendem wzrostowym, a Polska w ostatnich latach stała się zdecydowanym liderem regionu, jeśli chodzi o pozyskiwanie inwestorów lokujących u nas centra usług biznesowych – wskazuje Paweł Panczyj, członek zarządu ABSL.

O tym, że zagraniczne korporacje tworzą centra usług w naszym kraju, decyduje m.in. infrastruktura, dostęp do wykształconych i znających języki obce pracowników, ale też bliskość geograficzna. Rozwojowi sektora będzie zapewne sprzyjać brexit – międzynarodowe banki, które dotychczas koncentrowały obecność w Europie na Londynie, teraz szukają miejsca do przeprowadzki. Chociaż pierwszym wyborem jest najczęściej Frankfurt czy Paryż, to część działalności może trafić i do nas. Amerykański JP Morgan zapowiadał kilka miesięcy temu utworzenie w Warszawie 3 tys. miejsc pracy. Jego konkurent zza oceanu Goldman Sachs, który ma już centrum outsourcingowe w stolicy, zamierza podwoić w nim zatrudnienie.


Pozostało 56% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

  • Xyz(2018-01-30 23:21) Zgłoś naruszenie 11

    Wybitni "specjaliści" po byle jakim licencjacie lub magisterium z angielskim b2 i drugim językiem b1. W dodatku niszczenie ukształtowanej przez kilkadziesiąt lat zabudowy centrów największych miast przez rabunkową budowę korpobiurowców i dziadowskich bloków dla korpolemingów.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane