statystyki

Mimo lepszych wyników OFE będą zlikwidowane

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski22.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.01.2018, 09:21
Mimo lepszych wyników los OFE wydaje się być przesądzony.

Mimo lepszych wyników los OFE wydaje się być przesądzony.źródło: ShutterStock

2017 r. przyniósł 20-proc. wzrost wartości rozrachunkowej.

Gdyby plan prywatyzacji funduszy teraz wprowadzano w życie, musiałyby się one pozbyć części akcji. Według pomysłu obecnego premiera Mateusza Morawieckiego 75 proc. aktywów OFE miałoby zostać w powstałych na ich bazie funduszach inwestycyjnych. Te z kolei stałyby się elementem trzeciofilarowych indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Ale teraz udział akcji krajowych spółek w aktywach OFE wynosi niemal 80 proc. Na koniec 2017 r. fundusze zgromadziły papiery o łącznej wartości niemal 142 mld zł (rok wcześniej 116,2 mld zł). I był to jeden z głównych powodów wzrostu wartości wszystkich aktywów OFE o 17 proc. – do 179,5 mld zł.

To także efekt hossy na krajowym rynku akcji w 2017 r. (WIG wzrósł o 23 proc., WIG20 o 26,3 proc.). Jednostki rozrachunkowe wszystkich OFE zyskały na wartości: najwięcej w przypadku OFE PZU Złota Jesień (prawie 21 proc.), najmniej w OFE Aegon (ok. 16,4 proc.). Ale zwiększenie udziału akcji może być też skutkiem świadomego dostosowania struktury aktywów w funduszach. Tego, co potencjalnie najbardziej mogłoby interesować państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej – czyli gotówki – OFE na koniec 2017 r. miały mniej niż rok wcześniej. Swoje krajowe depozyty w złotych ograniczyły do ok. 10,6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to ponad 11 mld zł. O ile ta zmiana nie była znaczna, to w przypadku depozytów walutowych różnica jest kolosalna. Fundusze praktycznie je zlikwidowały, zmniejszając z ponad 107 mln zł do niecałych 26 tys. zł.

Fundusze chętnie dokupywały inne instrumenty, które po reformie trafiłyby w zarząd FRD. Do 11,2 mld zł (z 10,9 mld zł rok wcześniej) wzrosła wycena ich akcji zagranicznych – choć w tym przypadku czynnikiem decydującym mogło być umocnienie złotego w ubiegłym roku. Kurs nie miał za to z pewnością wpływu na wzrost o ponad 86 proc. wartości krajowych listów zastawnych, jakie znalazły się w portfelach OFE. Na koniec ubiegłego roku miały listy o wartości prawie 2,5 mld zł, rok wcześniej było to 1,3 mld zł. Chętniej fundusze zwiększały zaangażowanie w niepubliczne obligacje samorządów. Ta część portfela zyskała ponad 104 proc., zwiększając się w ciągu roku z 868 mln zł do 1,8 mld zł.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane