statystyki

Mimo lepszych wyników OFE będą zlikwidowane

autor: Marek Chądzyński, Bartek Godusławski22.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.01.2018, 09:21
Mimo lepszych wyników los OFE wydaje się być przesądzony.

Mimo lepszych wyników los OFE wydaje się być przesądzony.źródło: ShutterStock

2017 r. przyniósł 20-proc. wzrost wartości rozrachunkowej.

Gdyby plan prywatyzacji funduszy teraz wprowadzano w życie, musiałyby się one pozbyć części akcji. Według pomysłu obecnego premiera Mateusza Morawieckiego 75 proc. aktywów OFE miałoby zostać w powstałych na ich bazie funduszach inwestycyjnych. Te z kolei stałyby się elementem trzeciofilarowych indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego. Ale teraz udział akcji krajowych spółek w aktywach OFE wynosi niemal 80 proc. Na koniec 2017 r. fundusze zgromadziły papiery o łącznej wartości niemal 142 mld zł (rok wcześniej 116,2 mld zł). I był to jeden z głównych powodów wzrostu wartości wszystkich aktywów OFE o 17 proc. – do 179,5 mld zł.

To także efekt hossy na krajowym rynku akcji w 2017 r. (WIG wzrósł o 23 proc., WIG20 o 26,3 proc.). Jednostki rozrachunkowe wszystkich OFE zyskały na wartości: najwięcej w przypadku OFE PZU Złota Jesień (prawie 21 proc.), najmniej w OFE Aegon (ok. 16,4 proc.). Ale zwiększenie udziału akcji może być też skutkiem świadomego dostosowania struktury aktywów w funduszach. Tego, co potencjalnie najbardziej mogłoby interesować państwowy Fundusz Rezerwy Demograficznej – czyli gotówki – OFE na koniec 2017 r. miały mniej niż rok wcześniej. Swoje krajowe depozyty w złotych ograniczyły do ok. 10,6 mld zł, podczas gdy rok wcześniej było to ponad 11 mld zł. O ile ta zmiana nie była znaczna, to w przypadku depozytów walutowych różnica jest kolosalna. Fundusze praktycznie je zlikwidowały, zmniejszając z ponad 107 mln zł do niecałych 26 tys. zł.

Fundusze chętnie dokupywały inne instrumenty, które po reformie trafiłyby w zarząd FRD. Do 11,2 mld zł (z 10,9 mld zł rok wcześniej) wzrosła wycena ich akcji zagranicznych – choć w tym przypadku czynnikiem decydującym mogło być umocnienie złotego w ubiegłym roku. Kurs nie miał za to z pewnością wpływu na wzrost o ponad 86 proc. wartości krajowych listów zastawnych, jakie znalazły się w portfelach OFE. Na koniec ubiegłego roku miały listy o wartości prawie 2,5 mld zł, rok wcześniej było to 1,3 mld zł. Chętniej fundusze zwiększały zaangażowanie w niepubliczne obligacje samorządów. Ta część portfela zyskała ponad 104 proc., zwiększając się w ciągu roku z 868 mln zł do 1,8 mld zł.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane