statystyki

Huawei dostał czarną polewkę od AT&T

autor: Adam Pawluć22.01.2018, 07:36; Aktualizacja: 22.01.2018, 09:25
Czy problemy chińskich firm na amerykańskim rynku mogą mieć jakiś wpływ na polski rynek?

Czy problemy chińskich firm na amerykańskim rynku mogą mieć jakiś wpływ na polski rynek?źródło: Wikimedia Commons

Amerykański Kongres namawiał prywatne firmy, żeby powstrzymywały się przed współpracą z chińskimi producentami sprzętu telekomunikacyjnego. Apel odnosi skutek.

Dwa tygodnie temu amerykański gigant telekomunikacyjny AT&T wycofał się z umowy na sprzedaż nowego telefonu Huawei – Mate 10 Pro – potencjalnego konkurenta dla najnowszych produktów Apple’a i Samsunga. Dlaczego? Spółka nie wyjaśnia.

Reuters, szukając powodów, cytuje kongresmena, który zastrzegając anonimowość, oświadczył: – Jeśli któraś z amerykańskich firm będzie powiązana biznesowo z Huaweiem lub chińskim operatorem China Mobile, będzie jej o wiele trudniej zdobyć kontrakt na realizowanie zamówień publicznych.

Chińskie firmy od lat mają problemy na amerykańskim rynku. China Mobile złożyło podanie o licencję na prowadzenie działalności w Stanach jeszcze w 2011 r., wciąż czeka na jego rozpatrzenie przez Federalną Komisję ds. Łączności. Komisja ds. wywiadu przy Izbie Reprezentantów opublikowała w 2012 r. raport dotyczący możliwej współpracy Huaweia i ZTE z chińskim rządem. Obydwie firmy według autorów raportu nie przedstawiły wystarczających dowodów na to, że współpraca z nimi nie zagraża bezpieczeństwu narodowemu USA. W raporcie podkreślono, że szczególnie Huawei tłumaczył się „pokrętnie i nieprzystająco”. W rekomendacjach znalazła się wyraźna wskazówka dla prywatnych podmiotów, by nie angażowały się we współpracę z Huaweiem i ZTE – „dostawcy sieci są namawiani do szukania innych producentów dla swojej infrastruktury. Bazując na dostępnych informacjach, nie można zakładać, że Huawei i ZTE są pozbawione wpływu innego państwa, i tym samym tworzą zagrożenie dla bezpieczeństwa USA i naszych systemów”.


Pozostało 60% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane