statystyki

Ile waży pociąg, czyli co stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa

autor: Sławomir Wikariak18.01.2018, 07:22; Aktualizacja: 18.01.2018, 09:55
KIO zgodziła się, że nawet pojedyncze parametry mogą co do zasady stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, ale nie takie, jakich odtajnienia domagało się odwołujące konsorcjum.

KIO zgodziła się, że nawet pojedyncze parametry mogą co do zasady stanowić tajemnicę przedsiębiorstwa, ale nie takie, jakich odtajnienia domagało się odwołujące konsorcjum.źródło: ShutterStock

Parametry końcowe, takie jak masa pojazdu czy zużycie prądu, nie zdradzają w żaden sposób know-how producenta, dlatego nie mogą zostać uznane za tajemnicę przedsiębiorstwa – do takich wniosków doszła Krajowa Izba Odwoławcza, rozpatrując odwołanie w przetargu na dostawę nowych pociągów dla warszawskiego metra.

Chodzi o wciąż nierozstrzygnięty przetarg na dostawę 37 sześciowagonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych dla I i II linii warszawskiego metra (z opcją zakupu ośmiu dodatkowych składów). Czterech startujących w nim wykonawców zastrzegło w swych ofertach szereg danych technicznych, które będą decydować o przyznanej ostatecznie punktacji. Chodziło o takie parametry jak zużycie energii, masa składów czy informacje o systemie utrzymania pojazdów (schemat cyklu przeglądowo-naprawczego).

Konsorcjum, które wniosło odwołanie w tej sprawie, przekonywało m.in., że rzeczywistym celem utajnienia tych informacji nie jest chęć chronienia tajemnicy przedsiębiorstwa, tylko pozbawienia konkurentów możliwości kontroli przetargu. Nie znając danych, które stanowią kryteria oceny ofert, rywal nie będzie mógł sprawdzić, czy dana oferta otrzymała prawidłową punktację.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane