statystyki

Know-how firm lepiej chronione w sądzie

autor: Emilia Świętochowska08.01.2018, 07:52; Aktualizacja: 08.01.2018, 09:19
wynalazek, pomysł, patent, przedsiębiorca, innowacje

Obecne polskie przepisy nie zawierają żadnych szczególnych gwarancji dla osób, które informując o nadużyciach swojego pracodawcy, naruszają tajemnicę firmyźródło: ShutterStock

Pracownicy, którzy złamali tajemnicę handlową w celu ujawnienia nieprawidłowości w przedsiębiorstwie, nie będą musieli obawiać się z tego powodu kary.

Ochrona sygnalistów przed reperkusjami to novum w polskim prawie, które ma być wprowadzone nowelizacją ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Jej projekt przedstawiło właśnie Ministerstwo Sprawiedliwości. Proponowane przepisy będą stanowić wykonanie unijnej dyrektywy z 2016 r. o ochronie niejawnego know-how i informacji handlowych przed ich bezprawnym pozyskiwaniem, wykorzystywaniem i ujawnianiem (2016/943).

Obecne polskie przepisy nie zawierają żadnych szczególnych gwarancji dla osób, które informując o nadużyciach swojego pracodawcy, naruszają tajemnicę firmy (wyjątkiem jest branża finansowa, gdzie pewną ochronę wprowadziła nowelizacja ustawy o obrocie instrumentami finansowymi z 10 lutego 2017 r.). Zawarte w dyrektywie wyłączenie odpowiedzialności sygnalistów za ujawnienie poufnych informacji od początku budziło duży sprzeciw środowisk biznesowych i zdaniem ekspertów trudno spodziewać się, aby pracodawcy w Polsce prędko je zaakceptowali. – Niewykluczone, że pojawią się próby wyłączenia tego wyjątku przez określone konstrukcje w umowach z pracownikami i współpracownikami. Jednak trzeba mieć na uwadze, że swoboda pracodawcy pozostanie w tym przypadku bardzo ograniczona. Będzie bowiem podlegała kontroli sądowej pod kątem tego, czy dane rozwiązanie w konkretnych okolicznościach faktycznych było rzeczywiście uzasadnione, czy też służyło jedynie obejściu wyjątku – tłumaczy dr Zbigniew Pinkalski, radca prawny w kancelarii Traple Konarski Podrecki i Wspólnicy.

Interesy biznesowe będą też musiały oddać pierwszeństwo swobodzie wypowiedzi, gdy poufne informacje przedsiębiorstwa zostały pozyskane i upublicznione przez dziennikarzy. Analogicznie od odpowiedzialności uwolnione będą osoby, które wykorzystały tajemnicę firmy w celu ochrony interesu chronionego prawnie.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane