statystyki

KNF odprawiła Raiffeisena z kwitkiem

autor: Łukasz Wilkowicz17.01.2018, 07:48; Aktualizacja: 17.01.2018, 09:14
RBI nie wywiązał się z zobowiązań inwestorskich, jakie podjął, występując o zgodę na przejęcie Polbanku.

RBI nie wywiązał się z zobowiązań inwestorskich, jakie podjął, występując o zgodę na przejęcie Polbanku.źródło: Bloomberg
autor zdjęcia: Akos Stiller

Nadzór zdecydował się na niespotykany wcześniej krok – odmówił inwestorowi z innego unijnego kraju licencji na utworzenie banku.

Sprawa dotyczy wniosku austriackiego Raiffeisen Bank International, który chciał utworzyć osobną spółkę, aby przenieść do niej walutowe hipoteki, które obecnie są w bilansie Raiffeisen Bank Polska. Posiadanie kredytów frankowych obniża wycenę krajowych banków, wydzielenie tego portfela zwiększyłoby wycenę polskiego Raiffeisena, który od kilku lat jest wystawiony na sprzedaż przez austriackiego właściciela.

Niedotrzymana obietnica

Dlaczego Austriacy nie dostali zgody? „KNF odmawia wydania zezwolenia na utworzenie banku m.in. wtedy, gdy nie zostały spełnione wymagania obowiązujące przy tworzeniu banków” – czytamy w komunikacie nadzoru po wczorajszym posiedzeniu, który powołuje się na art. 30 ustawy – Prawo bankowe. Mówi on, że aby uzyskać licencję, wnioskodawcy muszą wykazać posiadanie odpowiedniego kapitału i wyposażenia, które pozwoli na prowadzenie działalności. Ale jest jeszcze jeden warunek: „założyciele dają rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane