statystyki

RODO. Zgody na przetwarzanie danych nie stracą ważności

autor: Sławomir Wikariak02.01.2018, 07:27; Aktualizacja: 02.01.2018, 08:19
akta, archiwum

To oficjalne stanowisko generalnego inspektora ochrony danych osobowych.źródło: ShutterStock

Przedsiębiorcy mogą odetchnąć z ulgą – wejście w życie nowych unijnych przepisów nie będzie dla nich oznaczać konieczności pozyskania na nowo zebranych dotychczas zgód na przetwarzanie danych osobowych. To oficjalne stanowisko generalnego inspektora ochrony danych osobowych.

Po wcześniej wydanych wytycznych Grupy Roboczej Art. 29 (zgromadzenie rzeczników ochrony danych osobowych ze wszystkich państw UE) to kolejny głos mówiący, że posiadane przez przedsiębiorców zgody nie stracą automatycznie swej ważności. Głos dla krajowych firm najważniejszy, bo wydany przez polski organ. Gdyby doszedł on do odmiennych wniosków, mielibyśmy do czynienia z operacją potwierdzania zgód na niewyobrażalną skalę. Polacy zostaliby zasypani listami, e-mailami czy telefonami z prośbą o potwierdzenie, że godzą się na przetwarzanie ich danych przez banki, ubezpieczycieli, operatorów komórkowych, usługodawców internetowych czy zwykłe sklepy.

Skąd brało się takie zagrożenie? Z art. 7 unijnego rozporządzenia o ochronie danych (RODO). Przepis ten wskazuje warunki, jakie trzeba spełnić, żeby zgoda na przetwarzanie danych była ważna. Jednym z nich jest zagwarantowanie prawa do jej odwołania w dowolnym momencie i poinformowanie konsumenta o takim prawie, zanim udzieli zgody. Polskie przepisy gwarantują prawo do cofnięcia zgody, ale dotychczas nie zobowiązywały do powiadamiania o tym klientów.


Pozostało 67% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane