Zakaz jednoczesnego prowadzenia hurtowni i działalności leczniczej ma być odpowiedzią na szerzący się proceder. Zdaniem ekspertów to nie wystarczy.
W najbliższych tygodniach pod obrady rządu trafi kolejny projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego. Od początku 2016 r. ustawa zmieniła się już 18 razy. Dwie kolejne korekty czekają na wejście w życie. Resort zdrowia przygotował jednak jeszcze jeden projekt. W nim zaś postanowiono m.in. rozprawić się z nielegalnym wywozem leków. Bo nikt już nie kryje, że tzw. ustawa antywywozowa uchwalona w 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 788) nie przyniosła oczekiwanego rezultatu.
Dlatego już niebawem – zgodnie z art. 80 ust. 1 pkt 3 prawa farmaceutycznego – niemożliwe będzie prowadzenie przez jednego przedsiębiorcę kilku rodzajów działalności gospodarczej, w zakresie której mógłby on nabywać produkty lecznicze. A mówiąc prościej: ktoś prowadzący hurtownię farmaceutyczną nie będzie mógł założyć prywatnej przychodni. Proceder wywozu leków odbywa się bowiem obecnie coraz częściej właśnie przez placówki zdrowotne, a nie apteki.