Nie trzeba być przestępcą, by dostać karę za sprzedaż złego paliwa

autor: Michał Culepa21.12.2017, 20:00
paliwo, stacja paliw

Zarzutów właścicielom stacji jednak nie postawiono, za to Urząd Regulacji Energetyki ukarał ich finansowoźródło: ShutterStock

Właściciel stacji benzynowej, który oferuje paliwo niespełniające wymaganych prawem norm, może być ukarany finansowo przez Urząd Regulacji Energetyki za niewypełnianie warunków koncesji. Potwierdził to wczoraj Sąd Najwyższy.

Problem prawny karania przedsiębiorców z branży paliwowej pojawił się na kanwie sprawy małżeństwa B. prowadzącego stację benzynową w województwie lubelskim. Po przeprowadzonej kontroli okazało się, że paliwa przez nich sprzedawane, głównie olej napędowy, nie spełniają norm określonych m.in. w rozporządzeniu w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych. Ustawa o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw (t.j. Dz.U. z 2016 r. poz . 1928) przewiduje za to nawet odpowiedzialność karną. Artykuł 31 tego aktu stanowi, że ten, kto wytwarza, transportuje, magazynuje lub wprowadza do obrotu paliwa, biopaliwa, gaz skroplony i inne tego typu materiały napędowe niespełniające wymagań jakościowych, podlega grzywnie nawet do pół miliona złotych lub karze pozbawienia wolności do lat 3.

Zarzutów właścicielom stacji jednak nie postawiono, za to Urząd Regulacji Energetyki ukarał ich finansowo. Prawo energetyczne (Dz.U. z 2012 r. poz. 1059 ze zm.) w art. 56 pkt 12 przewiduje bowiem możliwość nałożenia przez prezesa URE kary pieniężnej na każdego przedsiębiorcę, który, prowadząc działalność, nie przestrzega obowiązków wynikających z koncesji. Za sprzedawanie kiepskiego paliwa właściciele stacji musieli więc zapłacić 24 tys. zł kary.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane