statystyki

Bednarski: Bazylea IV, czyli bardziej przejrzyste banki [WYWIAD]

autor: Łukasz Wilkowicz13.12.2017, 07:44; Aktualizacja: 13.12.2017, 08:50
Czy nowe standardy kapitałowe wystarczą, by uniknąć kryzysów bankowych w przyszłości?

Czy nowe standardy kapitałowe wystarczą, by uniknąć kryzysów bankowych w przyszłości?źródło: ShutterStock

Najbardziej kapitałochłonne linie biznesowe mogą być ograniczane. To może mieć przełożenie na całą gospodarkę - mówi w wywiadzie dla DGP Piotr Bednarski, dyrektor w zespole usług doradczych dla sektora finansowego w firmie PwC.

Kilka dni temu Bazylejski Komitet Nadzoru Bankowego ogłosił nowe standardy dotyczące wymogów kapitałowych wobec banków. Zyskały już nazwę Bazylea IV. W perspektywie kilku lat będą one miały znaczący wpływ na sposób działania banków na całym świecie. – To kamień milowy. Nowe ramy kapitałowe podniosą zaufanie do sektora bankowego – spodziewa się Mario Draghi, prezes Europejskiego Banku Centralnego. Stoi on na czele grupy szefów banków centralnych i nadzorów, która wiele miesięcy negocjowała ostateczny kształt regulacji. Po jednej stronie sporu byli nadzorcy europejscy, po drugiej – głównie ci z Ameryki Północnej. Europejczycy obawiali się zaostrzenia wymogów – do czego ostatecznie doszło. W zamian dostali jednak niemal 10 lat na dostosowanie do nowych wymagań.

Jakie znaczenie będzie mieć modyfikacja Umowy Kapitałowej?

Nastąpią bardzo istotne zmiany w modelach biznesowych i w produktach. Obowiązujące wskaźniki kapitałowe są skonstruowane tak, że wartość kapitałów dzieli się przez aktywa ważone ryzykiem. Licznik w tym ułamku został zmodyfikowany przy okazji poprzedniej reformy wymogów, określanej jako Bazylea III, niedługo po wybuchu kryzysu. Natomiast mianownika nie reformowano od kilkunastu lat. Dlatego zrobiono to teraz. Wykorzystano lekcje płynące z negatywnych doświadczeń okresu kryzysu i stawianych bankom zarzutów dotyczących wyliczania wskaźników kapitałowych.

Czego dotyczyły te zarzuty?


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane