statystyki

Magdalena Smyk: Skłonność do ryzyka, płeć i teleturnieje

autor: Magdalena Smyk11.12.2017, 07:54; Aktualizacja: 11.12.2017, 09:04
Uczestnicy szwedzkiej edycji teleturnieju „Va banque” potwierdzili hipotezę, że kobiety ryzykują rzadziej

Uczestnicy szwedzkiej edycji teleturnieju „Va banque” potwierdzili hipotezę, że kobiety ryzykują rzadziejźródło: ShutterStock

Od wielu lat jedną z ulubionych koncepcji wielu ekonomistów, a zwłaszcza ekonomistów behawioralnych, jest skłonność do ryzyka. Ta słabość jest zresztą całkiem uzasadniona: mając do wyboru te same opcje, ludzie decydują się na bardzo różne warianty w zależności od tego, czy bardziej cenią sobie pewność (i pewny zysk), czy skok adrenaliny (i potencjalnie większy zysk).

Średnio rzecz biorąc, skłonność do podejmowania ryzykownych decyzji jest różna dla kobiet i mężczyzn: i choć występują preferujące ryzyko kobiety i preferujący pewność mężczyźni, to jednak częściej obserwowane są przeciwne wzorce zachowań. Sama w sobie różnica w podejściu do ryzyka jest oczywiście interesująca. Jenny Säve-Söderbergh i Gabriellę Lindquist z Uniwersytetu Sztokholmskiego dodatkowo zainteresowało jednak, czy w podejściu do ryzyka różnią się między sobą dzieci i dorośli i czy średnia różnica między kobietami a mężczyznami wynika z uwarunkowań biologicznych (a w związku z tym jest obecna na każdym etapie rozwoju), czy może z wiekiem zyskuje lub traci na znaczeniu.

Szwedzkie ekonomistki zamiast kreować przestrzeń, w której uczestnicy eksperymentu mogliby podejmować (lub nie) ryzykowne decyzje, zdecydowały się wykorzystać naturalną przestrzeń, która de facto wymuszała podejmowanie ryzyka. W Polsce teleturniej „Va banque”, prowadzony przez Kazimierza Kaczora, miał jedynie edycje dla dorosłych, lecz np. w Szwecji zrealizowano także wersję juniorską. W wersji dla dzieci uczestnicy mieli zaledwie 10 lat, ale poza zakresem zagadnień, których dotyczyły pytania, zmagali się z analogicznym scenariuszem jak dorośli. Teleturniejowe zagadki nie miały co prawda tak wiele wspólnego z podejmowaniem ryzyka, ale każdy odcinek miał trzy pytania specjalne – zawodnicy, którzy trafili na daily double, zamiast przewidzianej z góry stawki za pytanie musieli postawić wybraną przez siebie kwotę (górnym limitem była ich dotychczasowa wygrana). Jeśli poprawnie odpowiedzieli na pytanie, wygrywali równowartość postawionej stawki, jeśli odpowiedzieli błędnie, ta suma była odejmowana od ich wyniku. Po daily double uczestnik mógł więc podwoić swoją wygraną lub zostać z niczym. I tym właśnie elementem rozgrywki zainteresowały się szwedzkie ekonomistki.

Uczestnicy szwedzkiej edycji teleturnieju „Va banque” potwierdzili hipotezę, że kobiety ryzykują rzadziej – lub w tym przypadku mniej. Średnio stawka uczestniczki były nawet o 650 koron szwedzkich (czyli o jakieś 300 zł) niższa. Jednocześnie różnica między stawkami kobiet i mężczyzn malała, jeśli kobiety rywalizowały w odcinku przede wszystkim z innymi kobietami (a nie występowały przeciwko mężczyznom). Ten wynik nie tylko potwierdza więc różnice w podejściu do ryzyka, ale pokazuje, że w sytuacji, w której mierzymy się z podjęciem ryzyka, niezwykle istotny jest kontekst. Kobieca skłonność do bardziej ryzykownych decyzji objawia się silniej w otoczeniu zdominowanym przez kobiety.


Pozostało jeszcze 57% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane