statystyki

Strefa Euro: Mniej oszczędności, więcej stymulowania

autor: Bartłomiej Niedziński05.12.2017, 07:55; Aktualizacja: 05.12.2017, 10:38
Mario Centeno może zerwać z polityką zaciskania pasa

Mario Centeno może zerwać z polityką zaciskania pasaźródło: PAP/EPA
autor zdjęcia: OLIVIER HOSLET

Nowy przewodniczący eurogrupy nie będzie podejmował decyzji jednoosobowo. Ale nakreśli jej politykę. To będzie coś więcej niż zwykła zmiana personalna. Fakt, że na czele eurogrupy (w jej skład wchodzą ministrowie finansów państw należących do strefy euro) stanie polityk spoza stabilnej finansowo północnej części kontynentu oznacza przesunięcie akcentów z polityki oszczędnościowej na stymulowanie wzrostu gospodarczego.

Wczoraj nowym przewodniczącym eurogrupy został minister finansów Portugalii Mario Centeno.

Zmiana przewodniczącego była konieczna, bo Holender Jeroen Dijsselbloem, który od prawie pięciu lat pełnił to stanowisko, przestał być ministrem finansów po utworzeniu nowego rządu w swoim kraju. Automatycznie stracił więc także miejsce w składzie eurogrupy. Ostatecznie o funkcję jej szefa ubiegało się czterech kandydatów – oprócz Centeny także ministrowie finansów Słowacji – Peter Kažimír, Łotwy – Dana Reizniece-Ozola i Luksemburga – Pierre Gramegna.

Już sam ten zestaw zapowiadał zmianę, bo do tej pory pracami instytucji kierowały państwa z tzw. rdzenia Unii (poprzednikiem Dijsselbloema był Luksemburczyk Jean-Claude Juncker, czyli obecny szef Komisji Europejskiej). Portugalia natomiast była jednym z czterech państw, które w czasie kryzysu zadłużeniowego musiały się ratować przed bankructwem, korzystając z bailoutu. Zaś Słowacja i Łotwa do strefy euro dołączyły dopiero kilka lat temu.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane