Odstąpienie od kontraktu nie chroni przed karami

autor: Michał Culepa05.12.2017, 07:35; Aktualizacja: 05.12.2017, 10:22
Jak się później okazało, odstąpienie to byłoby bezskuteczne (złożone było przez nieprawidłowo umocowaną osobę), ale generalny wykonawca przyjął rezygnację P. i zatrudnił inne firmy do dokończenia robót.

Jak się później okazało, odstąpienie to byłoby bezskuteczne (złożone było przez nieprawidłowo umocowaną osobę), ale generalny wykonawca przyjął rezygnację P. i zatrudnił inne firmy do dokończenia robót.źródło: ShutterStock

 Spółka P. była podwykonawcą na budowie realizowanej przez firmę A. na zlecenie prywatnego inwestora. Za swoje prace miała otrzymać wynagrodzenie ryczałtowe, w łącznej kwocie ponad 1,5 mln zł.

Już po rozpoczęciu robót P. wielokrotnie zwracała się do generalnego wykonawcy o przesunięcie terminu zakończenia prac. Wezwania te spotykały się z odmową. Ostatecznie spółka zdecydowała się więc odstąpić od umowy, a za zrealizowane już prace wystawiła firmie A. faktury opiewające na ok. 1,1 mln zł.

Jak się później okazało, odstąpienie to byłoby bezskuteczne (złożone było przez nieprawidłowo umocowaną osobę), ale generalny wykonawca przyjął rezygnację P. i zatrudnił inne firmy do dokończenia robót. Po odebraniu faktur od P. odpowiedział jednak żądaniem zapłaty kar umownych za opóźnienie w wykonywaniu umów, co oznaczało potrącenie ponad 700 tys. zł z wynagrodzenia.


Pozostało jeszcze 60% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane