statystyki

Podatkowy zakład Donalda Trumpa

autor: Jakub Kapiszewski, Marek Chądzyński27.11.2017, 07:41; Aktualizacja: 27.11.2017, 08:28
Założenie, że obniżka podatków zwróci się dzięki dodatkowemu rozwojowi gospodarczemu, jest bardzo ryzykowne.

Założenie, że obniżka podatków zwróci się dzięki dodatkowemu rozwojowi gospodarczemu, jest bardzo ryzykowne.źródło: ShutterStock

W tym tygodniu Senat USA powinien zająć się reformą podatków. Jej główny cel: pobudzenie wzrostu gospodarczego dzięki obniżce stawek.

Projekt zyskał już akceptację Izby Reprezentantów, teraz pracują nad nim senatorowie. Oprócz wielu drobnych zmian, które mają uprościć system podatkowy, reforma zakłada przede wszystkim zmniejszenie obciążeń podatkowych, głównie przez wprowadzenie ulg, likwidację niektórych danin oraz obniżenie stawek, z redukcją CIT-u z obecnych 35 proc. (najwięcej w OECD) do 20 proc.

Reaganowi się udało, ale Bushowi już nie

Zgodnie z większością analiz reforma spowoduje spadek wpływów podatkowych, a przez to powiększy dług publiczny USA (obecnie 20,5 bln dol., 103 proc. PKB). Donald Trump, a za nim republikanie uspokajają jednak, że ubytek dochodów zostanie zrównoważony przez przyspieszenie wzrostu gospodarczego i wyższe wpływy podatkowe. W końcu jeśli Amerykanom i amerykańskim firmom zostanie więcej pieniędzy w kieszeni, to chętniej będą je wydawać.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane