W tegorocznej edycji Nagród Gospodarczych Prezydenta RP kapituła wybierała spośród 142 zgłoszeń. Najwięcej – 30 – nadesłano w kategorii Badania i Rozwój. Z tej puli członkowie kapituły konkursowej wybrali 18 nominowanych, po trzech w każdej kategorii. Ostateczną decyzję o nagrodach podejmował prezydent
Lider MSP
Nagrodę w tej kategorii otrzymała firma Dramiński SA. W tej kategorii prezydent premiuje firmy, które od co najmniej pięciu lat notują trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych przedsiębiorstw. Dramiński SA to firma założona w 1987 r. Specjalizuje się w konstruowaniu, wdrożeniach, produkcji oraz sprzedaży urządzeń elektronicznych. To lider w dziedzinie kompaktowej i mobilnej ultrasonografii, swoje produkty sprzedaje w kraju i za granicą. Produkuje m.in. ultrasonografy medyczne, sprzęt do medycyny estetycznej, ale wytwarza także szerokie spektrum urządzeń dla weterynarii czy hodowli zwierząt, takie jak aparaty USG, wykrywacze ciąży u zwierząt czy wykrywacze rui. W ofercie ma także elektroniczne oprzyrządowanie dla rolnictwa: analizatory ziarna, wilgotnościomierze czy mierniki pH. Firma zdobyła Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich w 2016 r. Do nagrody zgłosiło ją Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.
Narodowy Sukces
Nagrodę Andrzeja Dudy w tej kategorii otrzymały Warszawskie Zakłady Mechaniczne „PZL-WZM”. To nagroda dla polskich przedsiębiorstw, które od co najmniej pięciu lat osiągają trwały wzrost i zrównoważony rozwój, będąc wzorem funkcjonowania dla innych. Firma działa od ponad 66 lat, jak podkreśla kapituła, jest wizytówką polskiej branży motoryzacyjnej. Produkuje układy wtryskowe do silników wysokoprężnych. WZTM są jedyną tego typu fabryką w Polsce i jedną z niewielu na świecie. Firma sprzedaje swoje produkty do ponad 50 krajów, a 65 proc. do USA. Działa na rynku części zamiennych, ale jak zapowiada jej kierownictwo, jego ambicją jest wejść na rynek pierwszego wyposażenia, czyli sprzedawać produkty bezpośrednio producentom silników, co chce osiągnąć, produkując z wysoką jakością i precyzją, oferując znacząco niższą cenę. Firmę zgłosiła do nagrody Agencja Rozwoju Przemysłu.
Międzynarodowy Sukces
W tej kategorii nagrodzony został Melex sp. z o.o. W tej kategorii nagradzane są firmy działające co najmniej pięć lat, które osiągają znaczące sukcesy na rynkach zagranicznych. Marka Melex jest wręcz kultowa. Istnieje od 1971 r. Wytwarza pojazdy elektryczne. Zasłynęła, produkując na zlecenie amerykańskich odbiorców elektrycznych wózków na pola golfowe. W tej chwili oferuje ponad 100 rodzajów zabudowy pojazdów elektrycznych. Ma w swojej ofercie pojazdy pasażerskie, bagażowe i specjalistyczne, np. ambulanse czy pocztowe. Zaczynała jako przedsiębiorstwo państwowe, obecnie jest firmą prywatną w całości z polskim kapitałem. Wielokrotnie była nagradzana, posiada wyróżnienie „Diament” 2017 miesięcznika „Forbes”, CEE Clean Energy Awards – Electric Vehicle of the Year 2016. Jest także laureatem XVI edycji konkursu „Teraz Polska”. Firmę do nagrody rekomendowała redakcja „Przeglądu Technicznego”.
Odpowiedzialny Biznes
Nagrodę otrzymała Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita. W tej kategorii laureatem wyróżnienia może dostać przedsiębiorstwo wykazujące się aktywnymi działaniami związanymi ze społeczną odpowiedzialnością biznesu. Mlekovita jest największą firmą mleczarską w Europie Środkowo-Wschodniej. Tworzy ją 16 zakładów produkcyjnych oraz 31 własnych centrów dystrybucyjnych. Zaczynała w 1928 r. jako mała spółdzielnia, a dzisiaj jest największą polską grupą mleczarską, zarówno pod względem wielkości przerobu mleka, jak i sprzedaży produktów mlecznych. Wyróżnienie od głowy państwa firma otrzymała za swoje dwie inicjatywy związane z kształtowaniem dobrych nawyków żywieniowych i zdrowia Polaków – projekt na rzecz lokalnych społeczności „Szklanka Mleka/Mleko w szkole” oraz „MOST” – model ograniczenia strat i marnowania żywności. Instytucją, która zgłosiła Mlekovitę do nagrody, był Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.
Start-UP.PL
Wyróżnienie od głowy państwa dostała w tej kategorii firma XTPL SA. To jedna z dwóch kategorii specjalnych, w których można dostać nagrodę. Doceniane są w niej podmioty, które istnieją na rynku nie dłużej niż pięć lat oraz stworzyły innowację produktową lub technologiczną. XTPL jest innowacyjnym przedsiębiorstwem, które za cel działalności przyjęło komercjalizację technologii wytwarzania ultracienkich przewodzących linii metalicznych wykorzystywanych w produkcji warstw TCF, które są wykorzystywane w branży producentów wyświetlaczy, ekranów dotykowych oraz elastycznej elektroniki. Dzięki temu stworzono także unikatowe i kompleksowe rozwiązanie technologiczne – drukarki, głowice i nanotusze. Firma jest od połowy września notowana na rynku NewConnect, a jeszcze przed debiutem jej przedstawiciele zapowiadali, że w przyszłości chcieliby wprowadzić akcje na najpopularniejszą wśród spółek technologicznych amerykańską giełdę NASDAQ. Do nagrody XTPL została zgłoszona przez Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych.
Badania i Rozwój
W drugiej kategorii specjalnej Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, czyli Badania i Rozwój, wyróżnienie dostał zespół badaczy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i Centrum Nowych Technologii w składzie: prof. Edward Darżynkiewicz, dr Joanna Kowalska i prof. Jacek Jemielity. Pod ich skrzydłami pracuje kilkunastu doktorów i studentów. W tej kategorii laureatem może zostać zespół jednostek naukowych lub przedsiębiorstw, które wdrażają innowację produktową lub technologiczną. Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego od ponad dekady zajmują się badaniem oddziaływań białek i fragmentów kwasów nukleinowych RNA w procesach komórkowych, a także syntezą chemiczną analogicznych końcówek cząsteczek mRNA. Od 2006 r. zespół pracował nad odkryciem sposobu na udoskonalenie cząsteczek mRNA, tak by zwielokrotnić ich trwałość. Członkowie grupy byli za swoje badania wyróżniani także indywidualnymi nagrodami. Do wyróżnień przyznawanych przez prezydenta zostali zgłoszeni przez Urząd Patentowy RP.
Indywidualna Nagroda Gospodarcza
Laureatem został Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharmy. To firma inwestująca w nowoczesne leki oraz prowadząca zaawansowane badania naukowe. Maciej Wieczorek jest założycielem firmy Celon Pharma, współtwórcą i jednym z głównych akcjonariuszy biotechnologicznego Mabionu.
Przez kilka lat współzarządzał Adamedem wraz z jego właścicielami. Odszedł po śmierci jego założyciela z 2 mln dol. za udziały. Pieniądze przeznaczył na uruchomienie niewielkiej fabryki i rozpoczęcie badań nad trzema preparatami. Przez pierwsze dwa lata działalności jego biznes balansował na granicy wypłacalności.
Obecnie Celon Pharma produkuje specjalistyczne preparaty generyczne oraz rozwija innowacyjne terapie. Mabion jest z kolei firmą, która została utworzona w celu wprowadzenia na rynek leków biotechnologicznych.
W kategorii Międzynarodowy Sukces zwyciężył mielecki Melex