statystyki

Zakaz handlu może się opóźnić. Potrzebne jest zdanie Komisji Europejskiej

autor: Łukasz Guza08.11.2017, 16:00
Kalendarz

28 niedziel będzie objętych zakazem handlu w 2018 r. (zgodnie z obecną wersją projektu)źródło: ShutterStock

 Projekt ograniczający handel w niedziele może wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej – wynika z opinii Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Oznacza to, że cała procedura uchwalenia zmian może się wydłużyć o co najmniej kilka miesięcy.

– Stanowisko MSZ ma istotne znaczenie i wymaga namysłu. Analizujemy je pod kątem dalszych prac legislacyjnych – tłumaczy Janusz Śniadek, poseł PiS, sprawozdawca obywatelskiego projektu w sprawie wolnych niedziel.

Resort podkreślił, że proponowane przepisy ograniczają sprzedaż w sklepach i platformach internetowych. Handel elektroniczny stanowi jednak usługę społeczeństwa informacyjnego. Jego ograniczenie może wymagać notyfikacji zgodnie z wymogami określonymi w art. 5 i 6 dyrektywy 2015/1535 z 9 września 2015 r. ustanawiającą procedurę udzielania informacji w dziedzinie przepisów technicznych oraz zasad dotyczących usług społeczeństwa informacyjnego (Dz.Urz. z 2015 r. L 241). Zgodnie z tymi przepisami państwa członkowskie odraczają przyjęcie projektowanych zmian co najmniej o trzy miesiące (począwszy od daty otrzymania przez Komisję komunikatu w tej sprawie).

Jednocześnie MSZ przypomniał, że stosowanie krajowych przepisów ograniczających sprzedaż do produktów zagranicznych co do zasady nie oznacza zakazanego utrudnienia wymiany handlowej między państwami członkowskimi UE. Warunkiem jest jednak, aby regulacje te obowiązywały wszystkie zainteresowane podmioty prowadzące działalność na terenie danego kraju i dotyczyły w tym samym zakresie produktów krajowych i tych pochodzących z innych państw. Tymczasem projektodawcy nie przedstawili analizy wpływu zakazu handlu na obrót towarami z Polski i z zagranicy. Nie można więc przeprowadzić oceny zgodności projektu z art. 34 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (Dz.Urz. z 2012 r. C 326). Gdyby okazało się, że skutki zakazu niedzielnego handlu są bardziej dotkliwe dla produktów zagranicznych, konieczne będzie wykazanie, że jest to uzasadnione i proporcjonalne w stosunku do przyjętego przez projektodawcę celu (ograniczenie pracy w niedzielę).


Pozostało 39% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane