statystyki

Zarajczyk: Ursus upatruje szansy w Rosji

autor: Patrycja Otto, Tomasz Jóźwik08.11.2017, 12:02
Ursus. Przy mikrofonie prezes Karol Zarajczyk

Ursus. Przy mikrofonie prezes Karol Zarajczykźródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

W połowie listopada przedstawimy prototyp, który potem przejdzie testy - mówi w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą prawną" Konrad Zarajczyk, prezes Ursusa, pytany o elektryczny samochód dostawczy. Debiut takiego pojazdu firma zapowiedziała na koniec roku. Ursus produkuje też autobusy i ciągniki rolnicze.

Jaki ten rok będzie dla spółki Ursus? Uda się wyjść na plus? Czy może z powodu kar za nieterminowe dostarczenie autobusów elektrycznych m.in. dla Warszawy wynik będzie ujemny?

Na pewno był to rok trudny, ale i perspektywiczny. Trudny ze względu na brak dopłat skierowanych na działania w ramach PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich) dystrybuowanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, gdzie wykorzystanie budżetu na maszyny rolnicze na lata 2014–2020 wynosi 1,7 proc. Rynek ciągników się skurczył – w zeszłym roku sprzedało się ich w Polsce o 6 tys. mniej, choć jeszcze niedawno było to 18 tys. sztuk. Musimy pamiętać, że dopłaty muszą być wykorzystane do 2020 r., więc istnieje ryzyko, że w momencie uruchomienia dotacji polskie fabryki nie dadzą rady nadrobić tych dwóch straconych lat.

Jednocześnie rok był perspektywiczny ze względu na szybki rozwój sektora elektromobilności. Od kilku lat szukaliśmy formuły wejścia na ten rynek z innowacyjnymi produktami. Widzieliśmy, że otwierają się przed nami nowe horyzonty, a wymiana pojazdów spalinowych na elektryczne jest nieunikniona i będzie następować bardzo szybko. Ostatnie tygodnie potwierdzają nasze przypuszczenia w 100 proc., a to przecież jeszcze nie koniec tego roku.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane