To zupełnie nowe otwarcie w relacjach między urzędami a przedsiębiorcami. Jeśli te założenia zostaną rzeczywiście wdrożone w życie (…), to bardzo nam ułatwi działalność – powiedział PAP o "Konstytucji biznesu" prezes Ursusa Karol Zarajczyk.

Dodał, że rozwiązania zaproponowane w piątek na Kongresie590 w Jasionce przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego wprowadzają relacje między firmami a urzędnikami w XXI w. - szczególnie w zakresie kontaktów. „Czyli mniej dokumentów, więcej kontaktów drogą elektroniczną” – zaznaczył.

Zarajczyk podkreślił, że cieszy się z dużego pakietu ułatwień dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców, które są klientami Ursusa. „Jeśli tym przedsiębiorcom będzie łatwiej, to znaczy będą się szybciej rozwijać i będą miały większą siłę zakupową, przez to będą więcej od nas kupować sprzętu. My będziemy się rozwijać” – powiedział.

Prezes Ursusa zwrócił także uwagę, że "Konstytucja biznesu" przewiduje wiele ułatwień dla startup-ów.

„W dziedzinie elektromobilności chcemy być integratorem, nie mamy ambicji budowania każdego elementu autobusu czy samochodu. Musimy mieć fajnych, nowoczesnych, innowacyjnych dostawców. Jeśli zostaną stworzone warunki dla polskiej technologii, to mnie - jako patrioty gospodarczego - bardzo cieszy. Chcemy się bardzo mocno w tym temacie rozwijać, razem z tymi startup-ami, które będą miały dużo łatwiej” – stwierdził Zarajczyk.

W jego opinii "Konstytucja biznesu" jest ważna, ale - jak zaznaczył - wszystko będzie zależało od wdrożenia i „od reakcji tej armii urzędników”, która będzie te ułatwienia wdrażała.

„Wierzę (...), że możemy wdrożyć te ułatwienia szybko, ale jestem też realistą, nie liczę na super szybki efekt. Znając jednak dynamizm wicepremiera Morawieckiego, myślę, że może się to dosyć szybko odbyć, jeśli nie, to może być bolesne dla części urzędników” – powiedział Zarajczyk.