statystyki

Prezes Ursusa: Elektryczne samochody dowodem rewolucji w motoryzacji

autor: Paweł Sołtys, Marek Tejchman21.09.2016, 07:48; Aktualizacja: 21.09.2016, 08:40
ursus

"Koszt zatankowania małego elektrycznego auta dostawczego to 8 zł dziennie. Żaden podobny samochód spalinowy nie przejedzie 140 km na dwóch litrach paliwa"źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

- Koszt zatankowania małego elektrycznego auta dostawczego to 8 zł dziennie. Żaden podobny samochód spalinowy nie przejedzie 140 km na dwóch litrach paliwa - mówi Karol Zarajczyk.

Ministerstwo Rozwoju przyjęło plan rozwoju elektromobilności, w którym prognozuje, że za dziewięć lat w Polsce będzie milion elektrycznych samochodów. Czy to możliwe?

Jak najbardziej. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby większość z nich była polskiej produkcji. Rewolucja w motoryzacji jest faktem i elektryczne samochody to udowadniają. W USA 50 proc. rejestrowanych samochodów klasy S to elektryczna Tesla. Wszystkie koncerny motoryzacyjne mają w swojej ofercie także takie auta, i to nie po jednym, tylko w każdym z segmentów.

Kiedy takie samochody przestaną być czymś ekskluzywnym?

Skala produkcji zawsze determinuje spadek ceny. Produkcja wzrasta, więc i koszty z czasem będą niższe. Oprócz rewolucji w systemie napędu widać poważną zmianę w budowie nadwozi – stalowe tłoczniki zastępowane są materiałami kompozytowymi. To także zupełnie nowy rozdział w motoryzacji. Otwierają się nowe możliwości w kwestii projektowania i personalizacji samochodów. Użytkownik będzie mógł sobie sam wydrukować to, co wcześniej zaprojektuje.

Czy to będzie bezpieczne?

Z odpowiednim oprogramowaniem, uwzględniającym normy producenta – jak najbardziej. Nie będzie żadnych przeszkód, żeby zmienić np. światło z kwadratowego na okrągłe. To oczywiście przyszłość, ale technologia bardzo szybko się rozwija.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane