statystyki

Prezes Ursusa: Elektryczne samochody dowodem rewolucji w motoryzacji

autor: Paweł Sołtys, Marek Tejchman21.09.2016, 07:48; Aktualizacja: 21.09.2016, 08:40
ursus

"Koszt zatankowania małego elektrycznego auta dostawczego to 8 zł dziennie. Żaden podobny samochód spalinowy nie przejedzie 140 km na dwóch litrach paliwa"źródło: Agencja Gazeta
autor zdjęcia: Fot. Jakub Orzechowski Agencja Gazeta

- Koszt zatankowania małego elektrycznego auta dostawczego to 8 zł dziennie. Żaden podobny samochód spalinowy nie przejedzie 140 km na dwóch litrach paliwa - mówi Karol Zarajczyk.

Ministerstwo Rozwoju przyjęło plan rozwoju elektromobilności, w którym prognozuje, że za dziewięć lat w Polsce będzie milion elektrycznych samochodów. Czy to możliwe?

Jak najbardziej. Jeszcze lepiej byłoby, gdyby większość z nich była polskiej produkcji. Rewolucja w motoryzacji jest faktem i elektryczne samochody to udowadniają. W USA 50 proc. rejestrowanych samochodów klasy S to elektryczna Tesla. Wszystkie koncerny motoryzacyjne mają w swojej ofercie także takie auta, i to nie po jednym, tylko w każdym z segmentów.

Kiedy takie samochody przestaną być czymś ekskluzywnym?

Skala produkcji zawsze determinuje spadek ceny. Produkcja wzrasta, więc i koszty z czasem będą niższe. Oprócz rewolucji w systemie napędu widać poważną zmianę w budowie nadwozi – stalowe tłoczniki zastępowane są materiałami kompozytowymi. To także zupełnie nowy rozdział w motoryzacji. Otwierają się nowe możliwości w kwestii projektowania i personalizacji samochodów. Użytkownik będzie mógł sobie sam wydrukować to, co wcześniej zaprojektuje.

Czy to będzie bezpieczne?

Z odpowiednim oprogramowaniem, uwzględniającym normy producenta – jak najbardziej. Nie będzie żadnych przeszkód, żeby zmienić np. światło z kwadratowego na okrągłe. To oczywiście przyszłość, ale technologia bardzo szybko się rozwija.


Pozostało jeszcze 76% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane