statystyki

Sierant: Zatruta pigułka sprawiedliwości

autor: Artur Sierant06.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:45
bank

Jeżeli przyjrzymy się uważnie liście ukaranych banków, to na rynku detalicznym z dwudziestu zostało ich piętnaścieźródło: ShutterStock

 Dwa tygodnie temu Sąd Najwyższy oddalił do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji sprawę kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów... jedenaście lat temu. Informacja na ten temat ukazała się w DGP z 26 października bieżącego roku w artykule „Banki wydostały się z potrzasku”.

Sprawa bardzo interesująca: UOKiK nałożył na 20 banków karę w łącznej wysokości 164 mln zł za zmowę cenową związaną z naliczaniem prowizji od opłat interchange. Zdaniem UOKiK przez kilkanaście lat, czyli właściwie od pojawienia się kart kredytowych i debetowych w Polsce, banki zawyżały prowizje od płatności dokonywanych przy ich użyciu.

Teraz sąd powszechny będzie ponownie rozpatrywał materiał dowodowy zebrany w tej sprawie. Tym razem właściwie, dogłębnie i wnikliwe, co oznacza, że na wyrok w tej sprawie poczekamy jeszcze kilka lat. Może na piętnastolecie sprawy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie. A może na dwudziestolecie. Prawnicy reprezentujący banki z pewnością się ucieszyli. Oto spędzą przy prawnej obsłudze tego projektu kilka kolejnych lat swojej aktywności zawodowej. Podobnie właściciele i zarządy banków. Bo sprawa jest odległa i przecież to nie oni odpowiadają za to, co się wówczas działo.

Jeżeli przyjrzymy się uważnie liście ukaranych banków, to na rynku detalicznym z dwudziestu zostało ich piętnaście. Do akt sprawy (jak sądzę, niedługo będzie można przewozić je ciężarówką) należy jeszcze dołączyć informacje o zmianach nazw oraz fuzjach i przejęciach. W listopadzie 2007 r. Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (2,89 mln zł kary) został przejęty przez DNB Bank Polska, w styczniu 2013 r. Kredyt Bank (12,15 mln zł) został przejęty przez BZ WBK (14,08 mln zł), w październiku 2014 r. Nordea Bank Polska (4,82 mln zł) został przejęty przez PKO BP (16,59 mln zł).


Pozostało 64% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane