statystyki

Sierant: Zatruta pigułka sprawiedliwości

autor: Artur Sierant06.11.2017, 07:58; Aktualizacja: 06.11.2017, 11:45
bank

Jeżeli przyjrzymy się uważnie liście ukaranych banków, to na rynku detalicznym z dwudziestu zostało ich piętnaścieźródło: ShutterStock

 Dwa tygodnie temu Sąd Najwyższy oddalił do ponownego rozpatrzenia przez sąd niższej instancji sprawę kary nałożonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów... jedenaście lat temu. Informacja na ten temat ukazała się w DGP z 26 października bieżącego roku w artykule „Banki wydostały się z potrzasku”.

Sprawa bardzo interesująca: UOKiK nałożył na 20 banków karę w łącznej wysokości 164 mln zł za zmowę cenową związaną z naliczaniem prowizji od opłat interchange. Zdaniem UOKiK przez kilkanaście lat, czyli właściwie od pojawienia się kart kredytowych i debetowych w Polsce, banki zawyżały prowizje od płatności dokonywanych przy ich użyciu.

Teraz sąd powszechny będzie ponownie rozpatrywał materiał dowodowy zebrany w tej sprawie. Tym razem właściwie, dogłębnie i wnikliwe, co oznacza, że na wyrok w tej sprawie poczekamy jeszcze kilka lat. Może na piętnastolecie sprawy poznamy ostateczne rozstrzygnięcie. A może na dwudziestolecie. Prawnicy reprezentujący banki z pewnością się ucieszyli. Oto spędzą przy prawnej obsłudze tego projektu kilka kolejnych lat swojej aktywności zawodowej. Podobnie właściciele i zarządy banków. Bo sprawa jest odległa i przecież to nie oni odpowiadają za to, co się wówczas działo.

Jeżeli przyjrzymy się uważnie liście ukaranych banków, to na rynku detalicznym z dwudziestu zostało ich piętnaście. Do akt sprawy (jak sądzę, niedługo będzie można przewozić je ciężarówką) należy jeszcze dołączyć informacje o zmianach nazw oraz fuzjach i przejęciach. W listopadzie 2007 r. Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (2,89 mln zł kary) został przejęty przez DNB Bank Polska, w styczniu 2013 r. Kredyt Bank (12,15 mln zł) został przejęty przez BZ WBK (14,08 mln zł), w październiku 2014 r. Nordea Bank Polska (4,82 mln zł) został przejęty przez PKO BP (16,59 mln zł).


Pozostało jeszcze 64% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Polecane